אירופה ומרכז אסיה

  חוסר יציבות ברומניה וצ'כיה

  16/07/2012

  הצנע האירופאי ממשיך לתת את אותותיו ביבשת. על הפרק - מדינות מזרח אירופה, המתקשות להתמודד עם זעם הרחוב

  צעדי צנע, מחאות אזרחיות, התכתשויות פוליטיות ונפילת ממשלות - כל אלה היו מנת חלקן של מדינות אירופאיות רבות בעת האחרונה. המקרים האחרונים נוגעים לרומניה ולצ'כיה.

  ברומניה, ממשלתו של מיכאי רזבאן אונגוריאנו, שפעלה 78 ימים בלבד, נפלה לאחר הצבעת אי אמון. לנפילת הממשלה קדמו צעדי צנע רבים, שלא התקבלו בברכה על ידי העם הרומני, השני בעוניו באיחוד האירופי. צמצום פיסקאלי הביא לירידה משמעותית ברמת השכר, ההתאוששות מהמיתון של 2008 נעצרה וההאטה באיחוד האירופי פגעה ביצוא. כל אלה גרמו לרומנים לצאת בהמוניהם לרחובות ולהפיל את ממשלתו של אמיל בוק, שהקדים בתפקיד את אונגוריאנו.

  בינתיים, ראש הממשלה החדש, ויקטור פונטה, מתח ביקורת על צעדי הצנע שננקטו. פונטה הצהיר שיפעל לתקן את חוסר הצדק החברתי ויעלה את משכורות הסקטור הציבורי ב-15%, לאחר שמשכורות אלה קוצצו ב-25% ב-2010. השווקים לא אהבו את הצהרותיו של פונטה כנגד מהלכי הצנע והביאו לכך שהמטבע הרומני, הלאו, ירד לשפל חדש לעומת האירו. בנוסף, סוכנות הדירוג Fitch איימה בהורדת דירוג.

  הצהרות אחרות של פונטה דווקא רמזו לכיוון ההפוך - המשך הקיצוצים. פונטה הודיע שיכבד את ההבטחות כלפי קרן המטבע הבין-לאומית והאיחוד האירופאי בנוגע למתן אשראי, כאשר משמעות ההצהרה היא הידוק פיסקאלי נוסף.

  הפגנות בחוצות פראג
  לעומת הממשלה הרומנית, הממשלה הצ'כית דווקא הצליחה להדוף הצבעת אי אמון שגם היא נבעה מהתנגדויות לתוכנית הצנע. אמנם הממשלה צלחה את ההצבעה, אך ספגה פגיעה במעמדה.

  במסגרת תוכנית הצנע הצ'כית הוחלט על העלאת המע"מ ומס הכנסה לבעלי הכנסות גבוהות. הדבר קומם את האזרחים ו-100,000 מהם יצאו להפגין בפראג - ההפגנה הגדולה ביותר בצ'כיה מאז נפילת המשטר הקומוניסטי.

  לא מעט ממדינות אירופה כבר חוו את מה שרומניה וצ'כיה חוות בימים אלה. מאז פרוץ המשבר בגוש היורו ראשי ממשלות אירלנד, יוון, פורטוגל, ספרד, איטליה, סלובקיה, פינלנד וסלובניה עזבו או הועזבו מתפקידם. בימים האחרונים התווסף אליהם ראש ממשלת הולנד, שהתפטר לאחר איבוד הרוב בפרלמנט בעקבות קיצוצים תקציביים שנקט.

  טל הופמן, אגף ניהול סיכונים

  עבור לתוכן העמוד