אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  בפסגת Mercosur נחגגה הצטרפותה של ונצואלה לגוש

  25/07/2006

  בפסגת מדינות Mercosur שהתקיימה לאחרונה בארגנטינה, חגגו את הצטרפותה של ונצואלה לגוש. כעת ונצואלה הינה אחת מחמש החברות המלאות ב- Mercosur, השוק המשותף של הדרום, יחד עם ארגנטינה, ברזיל, פרגוואי ואורוגוואי. הארגון מאגד חמש מדינות שמהוות שוק של 250 מיליון איש, וצפוי לעודד את הסחר בין המדינות החברות. הצטרפותה של ונצואלה, העשירה בנפט, צפויה להאיץ את פיתוח הכבישים, הגשרים ושאר התשתיות. בחודשים האחרונים רכשה ונצואלה אג"ח ממשלתיות של ארגנטינה בהיקף ניכר, ושתי המדינות חשפו תכניות נוספות לגיוס כספים בשווקים הבינלאומיים, באמצעות הנפקה עליה אמר נשיא ארגנטינה, Nestor Kirchner, כי היא עשויה להיות "הצעד הראשון להקמת בנק, מקום פיננסי בדרום". עושרה של ונצואלה עשוי אף להקל את המתחים בגוש. פרגוואי ואורוגוואי התלוננו בנוגע לקשיי הגישה שלהם לשווקי המדינות השכנות.

  אולם, חברותה של ונצואלה הינה שנויה במחלוקת בשל מספר סיבות. המבקרים טוענים כי הארגון צריך להתמקד בפיתוח המוסדות, מאשר בהתרחבות. בדומה לאיחוד האירופאי, ל- Mercosur יש בית משפט, מזכירות וגופים נוספים, אולם גופים אלו הינם חלשים. למשל, מחלוקת סביבתית שהתגלעה לאחרונה בין ארגנטינה ואורוגוואי, בנוגע להחלטת ממשלת אורוגוואי להקים שתי תחנות נייר בסמוך לגבול בין שתי המדינות, הועברה ישר לטיפולו של בית המשפט הבינלאומי בהאג. רק כ- 40% מחוקי Mercosur יושמו ע"י חקיקה מקומית. Rubens Barbosa, יועץ ברזילאי ולשעבר שגריר ברזיל בוושינגטון, סובר כי כישלון זה משקף היעדר של רצון פוליטי שגורם לזהירות מצד המשקיעים, וטוען כי מצב זה מסביר בחלקו מדוע ההשקעה הפנימית בגוש עדיין מסתכמת בפחות מחצי מהרמה בשנת 1998, למרות התאוששות היקפי הסחר. כמו כן, המבקרים טוענים כי יש שוני מהותי בין מטרותיו של Mercosur לבין מטרותיו של נשיא ונצואלה Hugo Chavez. מקימי הארגון קיוו לאפשר לעסקים אזוריים להרוויח מיתרון לגודל ולמשוך השקעות זרות חדשות. מצב זה עשוי להגביר את התחרותיות ולאפשר לאזור לסלול את דרכו לכלכלה חופשית יותר. נוסף על כך, קיימים חששות כי הצטרפותה של ונצואלה תקשה על הארגון לשאת ולתת בשיחות סחר בינלאומיות או עם גושי סחר אחרים, כגון האיחוד האירופאי וארה"ב. בעוד שבארגנטינה ובברזיל, ובמידה פחותה גם באורוגוואי ובפרגוואי, קיימים מגזרי חקלאות תחרותיים שמעוניינים בגישה לשווקים צפוניים, רוב החקלאים בוונצואלה אינם תחרותיים במונחים עולמיים. חלק מהפרשנים חוששים שכעת הארגון יעבור שינוי מגוש סחר לברית פוליטית, במה נוספת לדברי התוכחה של Chavez נגד ארה"ב.

  ארגנטינה וברזיל עודדו באופן רשמי את הצטרפותה של בוליביה לחברה מלאה בארגון. שר החוץ של מקסיקו, Ernesto Derbez, מסר כי הוא מקווה שמקסיקו תהפוך לחברה נלווית (associate member), מעמד בו נמצאות כיום בוליביה, צ'ילה, קולומביה, אקוודור ופרו, לפני תום כהונתו של נשיא מקסיקו Vicente Fox בחודש דצמבר. מנהיגי מדינות Mercosur מעוניינים לקדם פרויקטים נוספים כגון צינור גז בדרום היבשת, שיעבור מוונצואלה דרך ברזיל לארגנטינה, בוליביה, פרגוואי ואורוגוואי. כמו כן, המנהיגים תומכים ביצירת בנק פיתוח לצורך מימון פרויקטי תשתית, וכן בהקמת פרלמנט. אולם, קיים מתח גדול, בייחוד בשל אי שביעות רצון מצד החברות הקטנות, אורוגוואי ופרגוואי, שמתלוננות על גישה בעייתית לשווקי ארגנטינה וברזיל. למרות שהקבוצה החליטה לטפל בבעיה זו, שר האוצר של אורוגוואי ביקש באופן רשמי רשות לחתום על הסכמי סחר בילטרליים באופן עצמאי מחוץ ל- Mercosur.

  עבור לתוכן העמוד