אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  שיעור צמיחה כלכלית הגבוה ביותר מאז שנת 1980

  21/12/2004

  ב- 15 בדצמבר הודיעה הוועדה הכלכלית לאמריקה הלטינית והאיים הקריביים של האו"ם (Eclac), כי התחזית לשיעור הצמיחה של האזור לשנת 2004 הינה 5.5% – השיעור הגבוה ביותר מאז שנת 1980. כמו כן, שיעור זה הינו גבוה משיעור הצמיחה העולמי הממוצע הצפוי לשנת 2004.

  השנה, בפעם הראשונה מאז שנת 1997 ובפעם השנייה ב- 20 שנים האחרונות, שיעור הצמיחה היה גבוה מ- 3% בכל שש הכלכלות הגדולות של האזור, במיוחד בשלוש המדינות הנמצאות בשלבי יציאה מהמשבר הפיננסי: ארגנטינה (8.2%), אורוגוואי (12%), וונצואלה (14%).

  הועדה הכלכלית מעריכה, כי הגורמים שתמכו בשיעור הצמיחה הגבוה השנה, היו, בין היתר, מחירי הסחורות הגבוהים בעולם וכן ביקוש חזק מצד סין, שהופכת לשותפת סחר חשובה מאוד של האזור. אולם, בטווח הארוך התלות הגוברת של ברזיל, ארגנטינה ומדינות אחרות בייצוא חומרי גלם לסין, עלולה להפוך לבעייתית. היום, מדינות אלה תלויות באופן חזק ביותר במצבה של כלכלת ארה"ב, בשל היותה שותפת הסחר העיקרית של האזור. הוועדה ציינה, כי האזור עשוי להיפגע מהאטה משמעותית בצמיחה הכלכלית של ארה"ב או סין, וכן משינוי מדיניות סחר החוץ של אחת משתי מדינות אלה לכיוון של הגנה על תוצרת מקומית. 

   

  עבור לתוכן העמוד