אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  הסנאט האמריקני אישר את הסכם DR-CAFTA

  5/07/2005

  ב- 30 ביוני אישר הסנאט האמריקני (54 בעד, 45 נגד) את הסכם הסחר החופשי עם מרכז אמריקה (DR-CAFTA), הסכם שנוי במחלוקת. כעת ההסכם ממתין לקרב הסופי בחודש הבא בבית הנבחרים, שם ההצבעה צפויה להיות צמודה מאד. האישור מהווה ניצחון לממשל בוש, שסיים את המו"מ על ההסכם חודשים לפני הבחירות הנשיאותיות האחרונות, ונתקל באופוזיציה קשוחה מארגוני עובדים וכן מתעשיית הטקסטיל והסוכר, החוששות שההסכם יביא לפיטורי עובדים בתעשיות אלו. נשיא ארה"ב, George W. Bush, מסר כי הוא מודה לתמיכה הדו-מפלגתית של הסנאט בהסכם DR-CAFTA. 10 סנאטורים דמוקרטים וסנאטור עצמאי אחד הצטרפו ל- 43 סנאטורים רפובליקנים שהצביעו בעד ההסכם. 12 סנאטורים רפובליקנים, בעיקר ממדינות בעלות תעשיות ייצור טקסטיל וסוכר, הצביעו נגד ההסכם, למרות מאמצי הבית הלבן להציג את ההסכם כמהלך בעל חשיבות אסטרטגית.

  הסכם DR-CAFTA מצמצם את המסים על ייצוא אמריקני אל קוסטה ריקה, אל סלבדור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה והרפובליקה הדומיניקנית. כמו כן, הוא מרחיב את הפטור ממכס על מוצרים של מדינות אלו לשוק האמריקני. הפדרציה החקלאית האמריקנית מעריכה כי ההסכם יאיץ את הייצוא החקלאי של ארה"ב למרכז אמריקה ב- 1.5 מיליארד דולר לשנה, ברגע שההסכם ייושם במלואו. איגוד התעשיינים הלאומי צופה רווחים בהיקף דומה. אולם, דמוקרטים רבים מתלוננים כי תנאי התעסוקה של ההסכם אינם קשוחים מספיק לאזור מרכז אמריקה, אזור שאינו דואג לשמירה על זכויות העובדים. מנגד, טוען ממשל בוש כי תנאי העבודה הינם הקשוחים ביותר לעומת הסכמי סחר חופשי אחרים, וכן מצביע על מחקר שערך הארגון הבינלאומי לתעסוקה (International Labor Organization) שהראה כי חוקי העבודה בשש מדינות ההסכם עומדים בסטנדרטים בינלאומיים.

  המתנגדים להסכם מעריכים כי 190 דמוקרטים ו- 40 רפובליקנים חברי בית הנבחרים מתנגדים להסכם, יותר מ- 218 הדרושים לסכל את ההסכם. תומכי ההסכם טוענים כי מספרים אלו כוללים גם את המתלבטים, שעדיין יכולים לשנות את דעתם ולתמוך בהסכם.

  חששה של תעשיית הסוכר בארה"ב מתחרות ממדינות מרכז אמריקה, מהווה עדיין מכשול גדול להסכם DR-CAFTA. אולם, הסנטור Pat Roberts, רפובליקני ממדינת קנזאס וכן יו"ר וועדת החקלאות לשעבר, הזהיר כי תעשיית הסוכר עלולה לשלם מחיר כבד במידה ותבלום את ההסכם, וסיכם כי תעשיית הסוכר עשויה לזכות בקרב אך להפסיד במלחמה.


   

  עבור לתוכן העמוד