אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  האם הקהילה האנדינית מתפרקת?

  25/04/2006

  ב- 19 באפריל אמר נשיא ונצואלה, Hugo Chavez, כי ונצואלה מתכננת לפרוש מהקהילה האנדינית (CAN), הכוללת את אקוודור, פרו, קולומביה, ונצואלה ובוליביה. Chavez, חבר קרוב של שליט קובה Fidel Castro, ביקר בקשיחות את הצעת אזור הסחר החופשי של האמריקות, שנתמכת ע"י ארה"ב. Chavez וממשלתו שומרים על יחסים מעורערים עם ארה"ב, ו- Chavez מתעקש שהסכמי סחר חופשי אינם הוגנים כלפי מדינות מתפתחות.

  בשנה שעברה הוביל Chavez מהלך להפוך את ונצואלה לחברה ב- Mercosur, גוש הסחר הדרום אמריקני (ראה מהדורה מה- 13/12/2005, "מצטרפת ל- Mercosur באופן רשמי"), וכעס על הקהילה האנדינית בגלל חתימתה עם הסכמי סחר חופשי עם ארה"ב. כיום ונצואלה הינה חברה שותפה (associate member) ב- Mercosur, וצפויה להפוך לחברה מלאה בקבוצה, הכוללת את ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי. Chavez כרת בריתות פוליטיות איתנות עם ממשלות Mercosur באמצעות אספקת נפט בתנאים מועדפים.

  הקשרים עם האומות האנדיניות היו מתוחים, בייחוד עם המדינות שחתמו על הסכמי סחר עם ארה"ב. פרו וקולומביה כבר חתמו על הסכמי סחר עם ארה"ב, ובאקוודור אירעו מחאות חריפות נגד רצון הממשלה לחתום על הסכם סחר עם ארה"ב. נשיא בוליביה, Evo Morales, מתנגד לחתימת הסכם סחר חופשי עם ארה"ב (ראה מהדורה מה- 21/03/2006, "הנשיא שלל פתיחת מו"מ עם ארה"ב בנוגע להסכם סחר חופשי").

  הודעתו של Chavez על הפרישה הצפויה מהקהילה האנדינית הגבירה את החששות כי כלכלת ונצואלה תיפגע כתוצאה מצעד זה, אך ב- 22 באפריל הודיע שר החוץ של ונצואלה, Ali Rodriguez, כי הפרישה לא תפגע בוונצואלה. שרת התעשייה הקלה והמסחר, Maria Cristina Iglesias, מסרה כי הפרישה תצריך תקופת מעבר של כ- 5 שנים, והוסיפה כי הסחר בין המדינות לא צפוי להיפגע, וכי אף יווצרו משרות חדשות בשל פריחת ענפים כמו הטקסטיל, הפלסטיק והתעשיות הפטרוכימיות.

  ימים ספורים לאחר ההודעה על הפרישה, ב- 24 באפריל, הודיע Chavez כי ונצואלה עשויה לשקול בשנית את פרישתה מהקהילה האנדינית במידה ופרו וקולומביה יבטלו את הסכמי הסחר החופשי שחתמו עם ארה"ב, מכיוון שהסכמים אלו פוגעים בקהילה האנדינית. קודם לכן, נשיא בוליביה Morales, חבר קרוב של Chavez, דחק בפרו ובקולומביה לבטל את ההסכמים עם ארה"ב כדי להציל את הקהילה האנדינית. כמו כן, הוא קרא ל- Chavez לשקול בשנית את החלטתו, למרות ש- Morales עצמו חולק עם Chavez את החששות בנוגע להתגברות ההשפעה של ארה"ב על הקבוצות האזוריות באמריקה הלטינית. גם נשיא פרו היוצא, Alejandro Toledo, התרה ב- Chavez לשקול בשנית את עמדתו, אולם אמר כי המדינות הנותרות בקהילה יקדמו את התכניות להסכם סחר עם האיחוד האירופי. בשבוע שעבר דחתה ממשלת קולומביה, השמרנית והפרו-אמריקנית, את האשמותיו של Chavez כי היא סייעה להרוג את הקהילה האנדינית באמצעות החתימה על הסכם הסחר עם ארה"ב.

  עבור לתוכן העמוד