אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  יוזמת "הבנק של הדרום" קורמת עור וגידים

  27/03/2007

  עד לאחרונה, מעטים התייחסו ברצינות לרעיונו של נשיא ונצואלה Hugo Chavez בנוגע להקמת בנק פיתוח דרום אמריקני חדש, כדי להתחרות במוסדות המלווים העיקריים של היבשת. אולם, השבוע הבטיח שר האוצר של ונצואלה כי הבנק יתחיל לתת הלוואות כבר בשנה הבאה, וייתמך ע"י ארגנטינה, בוליביה, אקוודור, פרגוואי וייתכן גם ע"י ניקרגואה וברזיל.
   
  ונצואלה וארגנטינה מוחות זמן רב על מוסדות האשראי המולטילטרליים של חצי הכדור המערבי, הנשלטים בידי ארה"ב, והן מעוניינות בשליטה גדולה יותר על הפיתוח האזורי. היריבים הפוטנציאליים הם הבנק הבין-אמריקני לפיתוח (IADB), שארה"ב מחזיקה בבעלות של 30% ממנו, ותאגיד הפיתוח האנדיני (CAF). באופן רשמי בירכו שני בנקים אלו על ההתפתחות האחרונה, וטענו כי עם הרבה כסף באזור והרבה לחצים בנושא צרכי תשתיות וצרכים חברתיים, יהיו עסקים רבים. אולם, קיימים גם חששות. מקור פנימי ב- IADB אמר כי הבנק יוכל לעודד פילוגים אזוריים שיתעוררו כתוצאה מרדיקליזציה של ונצואלה וצמיחת המחנה נגד ארה"ב- שנתמך מאז השנה שעברה בבחירות בבוליביה, אקוודור וניקרגואה. הוא הוסיף כי בנק הדרום, בייחוד במידה וברזיל תצטרף ליוזמה, עשוי להוות את האיום הגדול ביותר ל- IADB מאז שנות ה- 80', בהן אמריקה הלטינית סבלה מסדרה של שמיטת חובות - "הכסף של ונצואלה בשילוב עם הרצון הפוליטי של ארגנטינה וברזיל- בנק זה יוכל להיות בעל כסף רב וגישה פוליטית שונה. אף אחד לא יאמר זאת בפומבי אולם אנו לא אוהבים זאת". הוא חושש כי בתרחיש הגרוע ביותר, IADB ייהפך למוסד הנתמך בעיקר ע"י ארה"ב ובעלות בריתה באזור- מקסיקו וקולומביה.
   
  לבנק יהיה בסיס הון של 7 מיליארד דולר, סכום שסביר כי ימומן ע"י תרומות משמעותיות מעתודות המט"ח של ונצואלה וארגנטינה, לעומת הון (paid-in capital) של 4 מיליארד ב- IADB ו- 3.7 מיליארד ב- CAF, למרות ש- IADB יכול למשוך ממקורות של יותר מ- 100 מיליארד דולר.
   
  נושא מהותי הוא האם ברזיל תצטרף למוסד החדש. שר התכנון של ברזיל, Paulo Bernardo, אמר כי חיזוק משמעותי של CAF עשוי להיות החלופה הטובה ביותר ל"בנק של הדרום". לאחרונה הפכה ברזיל לבעלת אחזקות ב- CAF- התחייבות שתוסיף יותר מ- 1 מיליארד דולר להון שלו (paid-in capital). ארגנטינה צפויה לבצע התחייבות דומה ל- CAF, ותוסיף 600 מיליון דולר נוספים. בכיר בבנק מסר כי ונצואלה וארגנטינה אף ימשיכו להיות הלוות הגדולות מ- IADB.
   
  אולם, לפי מקורות פנימיים אחרים ב- IADB, "הבנק של הדרום" עלול לסבך משמעותית את האתגרים העומדים בפני נשיא הבנק, Luis Alberto Moreno, לשעבר דיפלומט קולומביאני שנכנס לתפקידו לפני כשנה וחצי בתמיכת ארה"ב. אחת הדילמות העומדות בפני IADB הינה כיצד למצוא תפקיד חדש בעידן שבו דרושים פחות משאבים ליציבות מאקרו-כלכלית ויותר משאבים לעידוד פעילות זעיר אנפין במגזר הפרטי. עליית מחירי הסחורות ומבול של נזילות בינלאומית איפשרו לרוב המדינות באזור לצבור עודפים בחשבון השוטף, לאגור עתודות מט"ח ולהשתחרר מהתלות במוסדות המולטילטרליים שנתמכים ע"י וושינגטון.

   

  עבור לתוכן העמוד