אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  העברות העובדים בשנת 2006 הסתכמו ביותר מ- 62.3 מיליארד דולר

  20/03/2007

  על פי נתונים שפרסם הבנק הבין-אמריקני לפיתוח, אזרחי מדינות אמריקה הלטינית והקריביים העובדים מחוץ למדינותיהם שלחו למשפחותיהם יותר מ- 62.3 מיליארד דולר בשנת 2006, גידול של 14% לעומת שנת 2005. נתון זה מאשש כי העברות עובדים נהפכו לאחד ממקורות המט"ח העיקריים של האזור, וזו השנה הרביעית ברציפות בה היקף ההעברות עולה על היקף ההשקעות הישירות הזרות וכספי הסיוע לאזור.
  המדינה הנמצאת בראש הרשימה היא מקסיקו (23 מיליארד דולר), אחריה בפער גדול למדי נמצאת ברזיל (7 מיליארד דולר) ולמקום השלישי הגיעה קולומביה (4 מיליארד דולר), אולם הכספים מיטיבים בייחוד עם המדינות העניות יותר השוכנות במרכז אמריקה והקריביים, בהן היקף ההעברות הינו שווה ערך ליותר מ- 10% תמ"ג במקרים רבים.
  Don Terry, ראש הקרן להשקעות מולטילטרליות, סוכנות של IDB שעוקבת אחר הכספים, טען כי בין 8 ל- 10 מיליון משפחות עלולות להיות מתחת לקו העוני ללא העברות העובדים. אולם הוסיף כי פעולה של רשויות ארה"ב נגד מהגרים לא חוקיים עלולה להביא להאטה בקצב הגידול של ההעברות. במקסיקו, למשל, העברות העובדים גדלו ב- 25% ברבעון הראשון של שנת 2006 אולם רק ב- 5% ברבעון האחרון של שנת 2006 ורק בכ- 1% בחודש דצמבר. במהלך חודש זה רשויות ההגירה ביצעו פשיטות רבות על מפעלים החשודים בהעסקת עובדים לא חוקיים. יכול להיות שעקב חששות העובדים לשלוח את הכספים למשפחות דרך סוכנויות או בנקים, הם בחרו לשלוח כספים באמצעות חברים או בני משפחה.
  בעבר, העברות העובדים התבצעו בערוצים לא רשמיים ופחות יעילים, אולם IDB, יחד עם ממשלות וסוכנויות מולטילטרליות, דחפו להעביר כספים אלו דרך בנקים וסוכנויות, באופן חלקי כדי להגדיל את הסיכויים שכספים אלו ינותבו לעסקים קטנים ולהשקעות אחרות. מר Terry הביע חשש כי מגמה זו עלולה להתהפך ויותר כסף יועבר ביד. IDB מעריך כי 20%- 25% מכספי ההעברות משמשים לשימושים אחרים מאשר צריכה, והבנק מנסה לעודד בנקים להציע לעובדים ולמשפחותיהם מוצרים כמו הלוואות קטנות, ביטוחי חיים ובריאות ומשכנתאות. מאמצים אלו נשאו פירות. מוסדות פיננסיים הסכימו להקטין את עלות שליחת הכספים בשנים האחרונות. העמלה הנגבית ע"י בנקים וסוכנויות ירדה משיעור ממוצע של 15% לקצת יותר מ- 5% בשש השנים האחרונות.
  כ- 75% מהכספים הנשלחים לאמריקה הלטינית- מקורם בארה"ב. כ- 15% נשלחים ממערב אירופה- בעיקר מספרד, איטליה, פורטוגל ובריטניה. היקפים גדולים גם מגיעים מיפן לברזיל ולפרו וכן מקנדה לג'מייקה ולהאיטי.

   

  עבור לתוכן העמוד