אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  הלאמות בבוליביה ובארגנטינה

  16/07/2012

  לאחר הפוגה קצרה בוליביה חוזרת להלאים חברות זרות, אולי בהשפעת השכנה הגדולה ארגנטינה. הנפגעת העיקרית בינתיים היא ספרד

  אבו מוראלס, נשיא בוליביה, פיתח לעצמו הרגל. בכל שנה, בחגיגות ה-1 במאי, הוא מכריז על הלאמה של חברה זרה הפועלת בבוליביה. כך עשה בכל שנה מאז עלה לשלטון ב-2006. יוצאת דופן הייתה שנת 2011, בה מוראלס הסתפק בביטול סימבולי של רפורמות עבר, וגרם למשקיעים רבים, שחשבו שהגיע הקץ למסורת ההלאמות, לנשום לרווחה.

  והנה חלפה שנה ומוראלס חזר לסורו. ב-1.5 הודיע הנשיא על הלאמתה של חברת TDE - חברת חשמל, ששייכת לתאגיד הספרדי REE ומספקת 72% מתצרוכת החשמל של בוליביה. מוראלס הסביר את המהלך בכך ש-TDE אינה משקיעה מספיק בתשתיות הלאומיות וסיכם ב"יחי ה-1 במאי, תחי ההלאמה".

  השראה ארגנטינית
  קשה שלא להשוות אירועים אלה למה שהתרחש רק שבועיים קודם לכן במדינה השכנה - ארגנטינה. באפריל הודיעה נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס, על הפקעה של 51% מ-YPF, חברה נפט ששייכת גם היא לתאגיד ספרדי - רפסול.
  על אף הדמיון בין שתי הפעולות, יש גם לא מעט שוני. לזכות מוראלס ניתן לטעון שהוא ניסה לצמצם את הנזק למינימום, דבר אשר קשה להגיד על פעולותיה של פרננדס. מוראלס בחר מטרה יחסית "חלשה". אחרי הכל, רווחיה של TDE מהווים רק כ-3% מרווחיה של חברת האם REE, לעומת 21% שמהווים רווחיה של YPF מרווחיה של רפסול. כמו כן, מוראלס הזהיר מראש את ספרד על העומד להתרחש, ואילו פרננדס סירבה אפילו לפגוש את הנהלתה של רפסול. לסיום, כמו בהלאמות הקודמות, גם במקרה זה בוליביה הציעה פיצוי הולם על ההפקעה.

  אמנם מוראלס ממשיך להלאים, אך מצד שני הוא עדיין מנסה לרצות את המשקיעים. דוגמה אירונית לכך היא שממש באותו יום, ה-1 במאי, מוראלס נפגש עם לא אחר מאשר אנטוניו ברופאו, העומד בראש תאגיד רפסול, כדי לחנוך מתקן גז טבעי שהקימה החברה בבוליביה.

  ומה עם הסובלת העיקרית מהלאמות אלה - ספרד? כידוע, ספרד סובלת ממיתון קשה, שיעור אבטלה של 24% וחובות וגירעונות גבוהים. השקעותיה בדרום אמריקה סייעו לה להתמודד עם המשבר הכלכלי וגל ההלאמות הנוכחי עשוי לפגוע עוד בכלכלתה השברירית.

  טל הופמן, אגף ניהול סיכונים

  עבור לתוכן העמוד