אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  דרום אמריקה על המפה

  16/10/2013

  משרד רה"מ מרכז מאמץ ממשלתי משולב לקידום
   הסחר עם מדינות מפתח בדרום אמריקה ובמרכזה

  ישראל פועלת לקדם באופן משמעותי את יחסי הסחר שלה עם ארבע מדינות בדרום אמריקה ובמרכזה - מקסיקו, צ'ילה, קולומביה ופרו. מטרת המהלך היא לפרוץ דרך לאמריקה הלטינית, באמצעות הידוק הקשרים עם ארבע מדינות שנחשבות ידידותיות לישראל. ההחלטה לחזק את היחסים המסחריים עם הברית התקבלה בעקבות פניות ממדינות הברית, ועל רקע רמת היצוא הישראלי אליהן. את המהלך מוביל משרד ראש הממשלה.

  יצויין, כי מקסיקו, צ'ילה, קולומביה ופרו חברו ב–2012 לארגון סחר חדש בשם הברית הפאסיפית. ארבע החברות בארגון הן מדינות בעלות תמ"ג גבוה ופוטנציאל צמיחה נאה ואחראיות ל–36% מהתמ"ג של מדינות אמריקה הלטינית. הארגון מנהל קשרים מסחריים הדוקים עם ארה"ב וקנדה.

  בישראל סבורים, כי יש אפשרות לשדרג את מערכת הסחר עם מדינות אמריקה הלטינית באמצעות יצירת קשר חזק עם הברית הפאסיפית, במטרה לזכות במקור צמיחה חדש עבור המשק הישראלי. כיום היצוא הישראלי למדינות אלה והיבוא מהן נמוך ובלתי מספק, ובממשלה מאמינים כי באמריקה הלטינית ישמחו לחזק את הנוכחות הכלכלית של ישראל, וינסו ליהנות מהיתרונות הישראליים בתחומי הטכנולוגיה.

  לממש את הפוטנציאל
  במשרד ראש הממשלה הוחלט להעמיק את הקשרים הכלכליים עם מדינות אלה באמצעות מהלך ממשלתי מרוכז. את המהלך מקדמים מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, והמשנה לו, יוסי קטריבס. לאחרונה אף התקיימה ישיבת עבודה בין-משרדית לקידום המהלך, בה השתתפו נציגים של משרדי הממשלה השונים הנוגעים בדבר - משרדי כלכלה, החוץ, הביטחון, המדע, האוצר והתיירות, והמשרד לעניינים אסטרטגיים - וכן של לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, בנק ישראל ומכון היצוא.

  מטרת הפגישה הייתה הנעת תהליך שבו כל משרד ירכז מאמץ בגזרתו כדי לממש את הפוטנציאל הטמון ביחסים הכלכליים עם מדינות אמריקה הלטינית. במשרד ראש הממשלה מתכוונים להקים בזמן הקרוב צוות משימה מיוחד, שתפקידו יהיה לרכז את המאמץ הכולל לחדור לשווקים של ארבע מדינות הברית הפסיפית.

  עבור לתוכן העמוד