אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  Mercosur משהה את תכניות ההתרחבות.

  23/01/2007

  ב- 19 בינואר החליט ארגון Mercosur (השוק המשותף של הדרום) להשהות את ההחלטה השנויה במחלוקת בנוגע להתרחבות, החלטה שחיזקה את השפעתו של נשיא ונצואלה Hugo Chavez בקרב חמש החברות המלאות בארגון- ארגנטינה, ברזיל, ונצואלה, פרגוואי ואורוגוואי.
   
  במהלך כינוס הנשיאים שנמשך יומיים בריו דה ז'נרו, תמכה ברזיל בהענקת חברות מלאה בארגון לבוליביה. אולם, ההצעה נתקלה בהתנגדות מצד ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי, ולכן הושהתה. קבוצת עבודה תיפגש ותדון בנושא זה במהלך ששת החודשים הקרובים- השנה הקרובה. התפתחות זו נוספה ללחצים המרובים הקיימים בארגון. בימים הקרובים צפויה ארה"ב לחתום על מסגרת סחר והשקעה עם אורוגוואי. נראה כי הסכם סחר מלא אינו עולה בקנה אחד עם החברות בארגון Mercosur.
   
  ונצואלה עצמה הפכה לחברה מלאה בארגון בשנה שעברה (ראה מהדורה מ- 25/07/2006, "בפסגת Mercosur נחגגה הצטרפותה של ונצואלה לגוש") לאחר דיון קצר באופן מפתיע בקרב חברות הארגון. נשיא ונצואלה Chavez פועל למען הגברת שיתוף הפעולה האזורי, הכולל הקמת 'בנק הדרום', שיהווה מקור מימון חלופי לקרן המטבע וארגונים מולטילטרליים קיימים אחרים. ב- 18 בינואר חתמו ונצואלה וברזיל על הסכם לשיתוף פעולה בבניית צינור ענק שיעביר פחמימנים מוונצואלה לשווקים בדרום האזור.
   
  המחלוקת בנוגע לחברות מלאה לבוליביה- שהינה כרגע חברה נלווית בארגון- ממוקדת בפטורים המוצעים לגבי מכסי המגן החיצוניים של הקבוצה. מכיוון ששיעורי המכסים הממוצעים של בוליביה הינם נמוכים יותר, המעבר לחברות מלאה יגרום להגדלת רמת הגנת הסחר. בעבר התנגד הארגון לניסיונות מצד פרגוואי ואורוגוואי להגדיל את הגמישות בנוגע ליישום הסכמים אלו.

   

  עבור לתוכן העמוד