אמריקה הלטינית והאיים הקריביים

  Morales קורא לאינטגרציה אזורית

  12/12/2006

  ב- 9 בדצמבר, בתום יומיים של הוועידה האזורית של דרום אמריקה, אמר נשיא בוליביה Evo Morales כי קהילת אומות דרום אמריקנית כדוגמת האיחוד האירופי יכולה להפוך למציאות תוך חמש שנים. "איננו רוצים שתהליך זה ייקח זמן רב כמו באיחוד האירופי- 50 שנה. אני מקווה שהתהליך ייקח לנו פחות זמן. שלוש, ארבע, חמש שנים", כך אמר Morales לשבעה מתוך תריסר נשיאי האזור. שבעת המנהיגים, הכוללים את נשיא ונצואלה Hugo Chavez, חתמו על הצהרה להנחת אבן פינה לתהליך האינטגרציה של דרום אמריקה. 
   
  בוועידה טען הנשיא Chavez כי אין מספיק הידברות בין הנשיאים. Morales מסר כי עתיד האיחוד עשוי להיות איחוד חברתי, כלכלי ותרבותי המבוסס על סולידריות ושיתוף פעולה. נשיא ברזיל Luiz Inacio Lula da Silva אמר כי "יש דברים רבים המרחיקים את המנהיגים, ודברים רבים המקרבים אותם זה לזה", והוסיף כי הוא בטוח שמדינות דרום אמריקה אינן יכולות להתקדם בנפרד: "עלינו לשבת יחד ולהוציא לפועל את האינטגרציה... או שלא יהיה לנו סיכוי".
   
  הנשיא Morales תומך במיזוג של שני גושים המתחרים ביניהם: הקהילה האנדינית ו- Mercosur. בקהילה האנדינית חברות בוליביה, קולומביה, אקוודור ופרו. השנה פרשה ונצואלה מהקהילה האנדינית, בעקבות חתימת פרו וקולומביה על הסכמי סחר חופשי עם ארה"ב. לאחר מכן הצטרפה ונצואלה ל- Mercosur, הכולל את ארגנטינה, ברזיל, פרגוואי ואורוגוואי, אולם בשל מחלוקות בין החברים, לא חלה התקדמות רבה מאז הוקם הגוש לפני כתריסר שנים. צ'ילה, אחת מהכלכלות הגדולות והיציבות בדרום אמריקה, אינה שייכת לאף אחד מהגושים.
   
  הנשיאים הסכימו להיפגש בשנה הבאה בוונצואלה כדי לדון באינטגרציה בתחום האנרגיה ולהקים משרד בריו דה-ז'נרו כדי לקדם את נושא האיחוד האזורי.

   

  עבור לתוכן העמוד