מרכז ודרום אפריקה

  מגדילים את היקף הפעילות באפריקה

  23/06/2013

  היבשת השחורה מציעה שלל הזדמנויות עסקיות ליצואנים הישראלים, אך בצד הפוטנציאל העסקי אסור לשכוח שמדובר בעסקאות עתירות סיכונים. כאן נכנסת לתמונה אשרא, שמנטרלת את הסיכון הטמון באי תשלום של הקונה באפריקה, ובכך מאפשרת מימון עסקאות מורכבות ליבשת

  מאת: דודי קליין ואיילה גני

  יבשת אפריקה הצומחת מהווה פוטנציאל אדיר ליצואנים ולמשקיעים. בשטחי היבשת נמצאים כ-36% מנכסי כלל המכרות העולמיים ו-21% מעתודות הנפט והגז. בנוסף, על-פי תחזית קרן המטבע העולמית, בשנת 2050 יבשת אפריקה צפוייה לאכלס כרבע מאוכלוסייתו של העולם. צמיחה זו מגיעה יד ביד עם תהליכי עיור מואצים ועם יצירתו של מעמד ביניים חדש.

  על רקע העובדות הללו מובן הצורך של מדינות אפריקה בשיפור משמעותי של התשתיות הפיזיות. למשל, תחום התקשורת באפריקה, שמהווה שוק מתפתח ברמה גבוהה, זקוק לשיפור וצמיחה משמעותיים. בחלקים נרחבים מהיבשת אין כלל תקשורת קווית, אך תחום התקשורת הלוויינית והסלולארית התפתח במהירות. שיעור השימוש באינטרנט באמצעות הסלולר ביבשת הוא מהגבוהים בעולם!

  סיכונים מסחריים ופוליטיים
  אין ספק שהפוטנציאל הטמון ביבשת אפריקה מבטיח מאוד ומפתה, וכי מדובר באלטרנטיבה מצוינת לייצוא, אך יש לזכור שהסיכון גבוה מאוד. החברות הישראליות הפועלות כיום במדינות אפריקה מייצאות ומשקיעות סכומי עתק בפרויקטים שונים ומגוונים בתחומי התשתיות, התקשורת, החקלאות והאנרגיה וחברת אשרא היא שעומדת מאחריהן ומאפשרת זאת.

  החברה מבטחת עסקאות ייצוא גם למדינות אפריקאיות המאופיינות בסיכונים מסחריים ופוליטיים גבוהים. למעשה, החברה מאפשרת לייצואן הישראלי ליהנות מביטוח אשראי בגיבוי ערבות מדינה ולהציע מימון ארוך טווח בעסקאות ייצוא מישראל לאפריקה. כלומר, אשרא מנטרלת את הסיכון הטמון באי תשלום של הקונה באפריקה ובכך מאפשרת מימון עסקאות מורכבות ליבשת. היא גם מאפשרת ליצואן הישראלי להציע לקונים באפריקה חבילת מימון אטרקטיבית, יחד עם הפרויקט או המוצר אותו הוא מספק. בדרך זו בוצעו עסקאות בהיקפים של מאות מיליוני דולרים בשנים האחרונות.

  נכון להיום, מעל ל-20% מההיקף הביטוחי של החברה מופנה למימון עסקאות באפריקה, ובשנתיים האחרונות אושרו באפריקה עסקאות בשווי כולל של למעלה ממיליארד דולר. כך למשל, בתקופה האחרונה ביטחה אשרא מספר פרויקטים ישראלים באפריקה ובהם עסקאות של חברת טלמניע להקמת זוג תחנות כוח לייצור חשמל בגבון בהיקף כולל של כמיליארד שקלים. בנוסף, ביטחה החברה עסקאות להקמת בתי חולים בגאנה ואף פרויקט מים באנגולה של חברת תהל.

  לחדור למדינות חדשות ביבשת
  בתקופה האחרונה פתחה אשרא דלת לייצוא ב-12 מדינות חדשות באפריקה וביניהן: אוגנדה, אנגולה, אתיופיה, בוטסוואנה, גבון, גאנה, דרום אפריקה, זמביה, ניגריה וקניה. אגב, אשרא משתפת פעולה עם חברות ביטוח סיכוני סחר חוץ מקבילות, כאשר יש שיתופי פעולה של חברות ישראליות יחד עם חברות אירופאיות לביצוע פרויקטים משותפים באפריקה. לאחרונה אף אושר בחברה ביטוח עסקאות בדרום סודאן, המדינה החדשה ביבשת, בתחום הפיתוח החקלאי.

  לסיכום, בתקופה האחרונה אנו עדים לשינויים המתרחשים במפת הסחר העולמי - ישנה האטה ביצוא למדינות אירופה וארה"ב והשווקים הצומחים הם בעיקר במדינות המתפתחות ובמיוחד באפריקה. אשרא מאפשרת ליצואנים הישראלים לבצע עסקאות יצוא במדינות רבות באפריקה וממשיכה לרכז מאמצים על מנת לאפשר ליצואן הישראלי לייצא בראש שקט לאפריקה. היא גם מאפשרת ליצואן הישראלי לחדור למדינות חדשות באפריקה, וזאת באמצעות פתיחת מדינות חדשות ומציאת פתרונות יצירתיים לביטוח ומימון עסקאות יצוא ליבשת השחורה.

  הכותבים הם סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי ומרכזת שיווק באשרא

   


  בעיות והזדמנויות

  לפעמים הכרוניקה העיתונאית מספרת הכל. במאי 2000 עמוד השער של המגזין "אקונומיסט" בישר לעולם שאפריקה היא יבשת אבודה. "חסרת תקווה", קבע המגזין הכלכלי הבולט בעולם. כעבור 11 שנה עמוד השער של אותו מגזין יצא בהכרזה "אפריקה מתעוררת". אם תרצו זה כל הסיפור. לאחר שנים שבהם אפריקה נחשבה אבודה היא יוצאת לדרך כלכלית חדשה ומבטיחה.

  שיעור הצמיחה במדינות אפריקה עומד על ממוצע שנתי של 4.6%. אם מנטרלים את דרום אפריקה מהמשוואה, שיעור זה ניצב על 5.8% בחישוב שנתי. עדיין לא סין או הודו, אבל בהחלט מרשים. כלכלות אפריקה נשענות בעיקר על תוצרי חקלאות ומכרות. עליית מחירי הקומודיטיס בעולם דוחפים את אפריקה לצמיחה. אבל אסור לטעות, אפריקה ניצבת עדיין בפני אתגרים כבדים - אבטלת צעירים, הון אנושי בלתי מיומן, פערי תשתית, עלויות שינוע כבדות, היעדר נגישות מספקת לאשראי ופריון ירוד. אבל ההזדמנויות העסקיות ביבשת הן רבות, במיוחד בתחומים כמו טכנולוגיות מידע וחקלאות. הנה נתון אחד שממחיש את הפוטנציאל - לפי אחת ההערכות, ענף האגרו-טכנולוגיה במדינות שמתחת לסהרה יגלגל בשנת 2030 לא פחות מטריליון דולר, בהשוואה ל-313 מיליון דולר בלבד בשנת 2010.


   

   

   

  עבור לתוכן העמוד