מרכז ודרום אפריקה

  אשרא חתמה על הסכם שת"פ עם חברת ביטוח סיכוני סחר חוץ המשותפת למספר מדינות אפריקאיות

  16/10/2013

  "להסכם זה חשיבות אסטרטגית מבחינת היצואנים הישראלים והוא עשוי להביא תועלת רבה בכל הקשור לביטוח עסקאות משותפות"

  חברת אשרא חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם (African Trade Insurance Agency (ATI - חברת ביטוח סיכוני סחר חוץ המשותפת למספר מדינות אפריקאיות. החברה נועדה לסייע לסחר החוץ האפריקאי באמצעות ביטוח אשראי וביטוח סיכונים פוליטיים במטרה להפחית את הסיכון בעשיית עסקים באפריקה. 

  על המדינות המשתתפות בחברה נמנות: קניה, טנזניה, אוגנדה, זמביה, מלאווי, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, רואנדה, מדגסקר ובורונדי. גאנה הייתה אמורה להצטרף לחברה במארס 2013, אולם בשל הבחירות במדינה זו התהליך נדחה ומקווים להשלימו בקרוב. לחברה משרדים בקניה (משרד ראשי) וכן בטנזניה, רואנדה, זמביה ואוגנדה בהם יושבים חתמי החברה.

  "על רקע התחזקות הפעילות הישראלית באפריקה יש להסכם זה חשיבות אסטרטגית מבחינת היצואנים הישראלים והוא עשוי להביא תועלת רבה לאשרא וללקוחותיה בכל הקשור לביטוח עסקאות משותפות ולשיתוף במידע", אמר עדי גרוס, מנהל אגף חיתום באשרא.

  הבנק העולמי תומך
  ATI הוקמה ב-2001 בסיוע של הבנק העולמי ושל חברת MIGA (ראה ידיעה נפרדת). ב-2012 היא הצטרפה לאיגוד ברן. החברה מוגדרת כ- Multilateral Financial Institution ומדורגת ע"י S&P בדירוג A. הדירוג התקבל ב-2011 ואושרר ב-2012 עם תחזית יציבה להמשך הדירוג. אגב, לATI- יש את הדירוג השני בטיבו באפריקה לאחר AFDB (בנק הפיתוח של אפריקה, שהוא בעל דירוג AAA).

  הבנק העולמי אמנם אינו ערב לפעילות ATI, אולם תומך בה ונותן הלוואות למדינות המשתתפות בה לצורך מימון דמי ההשתתפות. יתר על כן, הבנק העולמי אף רמז כי יתערב במקרה של קשיים פיננסיים.

  ל-ATI קשר ייחודי בינה לבין המדינות המשתתפות בה. מחד, היא מבטחת סיכונים במדינות החברות בה ומאידך, אותן מדינות מחזיקות במניותיה. אם מדינה משתתפת אינה משלמת חוב המוגדר כסיכונים פוליטיים, החברה יכולה לקחת את מניות אותה מדינה. בנוסף, אותה מדינה תואשם בהפרה (דיפולט) מול הבנק העולמי.

  החברה האפריקאית מספקת ביטוח סיכונים פוליטיים (כולל סיכוני אי תשלום ו/או סיכונים פוליטיים אחרים) וכן ביטוח סיכונים מסחריים. הטבלה שלהלן מסכמת את הסיכונים ואפשרויות הביטוח:

  סוג סיכון

  סכום בסיכון ATI
  בעסקה ספציפית

  אפשרות מינוף הסכום
  המבוטח עד פי 10
  באמצעות ביטוח משנה
  (בד"כ לוידס)
  מדינות מבוטחות
  סיכון פוליטי או ביטוח
  Sovereign (משרד אוצר
  של מדינה או גוף אחר
  שהוא ריבון)
  15 מליון דולר עד 150 מליון דולר רק סיכון של מדינה
  משתתפת
  ביטוח Sub-Sovereign
  (חברות ממשלתיות או
  עיריות, וכדומה)

  10 מליון דולר

  עד 100 מליון דולר רק סיכון של מדינה
  משתתפת
  סיכון מסחרי "סינגל ריסק" -
  חברות או בנקים. טווח
  בינוני (עד 5 שנים)
  5 מליון דולר עד 50 מליון דולר "רגל אחת" (יצואן, או
  מלווה, או קונה, או
  לווה, או ערב) באחת
  המדינות המשתתפות
  סיכון "Wholw Turn Over"
  טווח קצר
  5 מליון דולר עד 50 מליון דולר "רגל אחת" (יצואן, או
  מלווה, או קונה, או
  לווה, או ערב) באחת
  המדינות המשתתפות


  עבור לתוכן העמוד