הרפובליקה הדומיניקנית

דירוג מדינה: 5

רפובליקה נשיאותית השוכנת באיים הקריביים, מהווה יעד תיירות אטרקטיבי ופגיעה לאסונות טבע. מדובר בכלכלה בעלת רמת הכנסה לנפש גבוהה יחסית לשכנותיה וצמיחה מהירה שנהנית מגישה למימון בשווקים הבינ"ל.

למרות שכלכלת הרפובליקה הדומיניקאנית גדולה ומגוונת יחסית לרוב שכנותיה, היא עדיין תלויה בסקטור התיירות. כמו כן, קיימת תלות של הכלכלה בארה"ב (ארה"ב מהווה שותפת הסחר הגדולה ביותר של המדינה).  

סקטור האנרגיה תלוי מאוד ביבוא נפט (ולכן קיימת חשיפה של המדינה לתנודות במחירי הנפט). עתודות המט"ח נמוכות יחסית וצורכי המימון החיצוני נותרו גבוהים. נטל הריבית גבוה וממשיך לעלות.

כמו כן, קיימת עליה בחוב הממשלתי באחוזי תמ"ג בשנים האחרונות. ההפסדים המעין-פיסקאליים בסקטור החשמל (בשל אי תשלום וגניבות) צפויים להמשיך להגדיל את החוב הממשלתי. בסיס ההכנסות צר יחסית וקיימת חשיפה גבוהה לסיכוני שע"ח.

בשנת 2003, הונאה נרחבת וחוסר שקיפות גרמו למשבר במערכת הבנקאית שהשפעותיו עדיין מורגשות כיום. רמת העוני במדינה נותרה בין הגבוהות ביותר במדינות אמריקה הלטינית והקריביים והמדינה סובלת מאי שוויון ניכר בהכנסות.

כמו כן, המסגרת המוסדית חלשה אם כי קיימת מגמת שיפור. סדר היום הפוליטי של הנשיא משלב התמקדות ברפורמות חברתיות רחבות היקף, תוך שמירה על מדיניות שמרנית מבחינה פיסקאלית.

עבור לתוכן העמוד