חדשות ופרסומי אשרא

  הבסס"ח: השם הלך, הקרדיט נשאר

  26/07/2002


  לפני כשמונה חודשים רכשה קבוצת הכשרת הישוב מהמדינה את החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ (הבסס"ח) בכ- 37 מיליון שקל. העסקה התייחסה רק לפעילות ביטוח האשראי לטווח קצר של הבסס"ח, ואילו המדינה ממשיכה להחזיק בידה את המחלקה האחראית על פעילויות ביטוח האשראי לטווח ארוך, בעיקר מול סיכונים פוליטיים. את שמה של החברה הממשלתית קיבלה הכשרת הישוב. למרות הצמצום בפעילותה ועל אף ששמה נמסר להכשרת הישוב, נמשכת הפעילות בחברה הממשלתית (היום היא נקראת החברה הישראלית לביטוח יצוא בע"מ - IFTRIC), והיא אף נכנסת לעסקאות שאמורות לבסס את מעמדה בשוק ביטוח האשראי הישראלי.

  החברה חתמה על הסכם עם חברת הביטוח ציריך אי.אם.אס, שמאפשר לה להגיע לחיסוי (כיסוי ביטוחי בז'רגון של ביטוחי אשראי) של 100%. לפני כחודשיים הכיר המוסד לביטוח השקעות של הבנק העולמי (MIGA) בחברה הישראלית כמבטחת משנה. המשמעות היא כי המוסד העולמי ינפיק את פוליסת הביטוח ויחלוק בסיכון עם החברה הישראלית. שרת התעשייה והמסחר, דליה איציק, אמרה בזמנו כי במשרד, האחראי על חברת הביטוח, סבורים כי צעד זה יקל על יצואנים ישראלים לקבל פרויקטים בעולם, שלא יכלו לקבלם באמצעות כיסוי ביטוחי ישראלי. השבוע כבר עשו צעד ראשון בעניין. חברת הביטוח הממשלתית, בשיתוף עם הבנק העולמי, ביטחה פרויקט טלקומוניקציה של חברת אי.סי.איי טלקום בברזיל בהיקף ערבות של כ83 - מיליון דולר. בחברת הביטוח הממשלתית סבורים כי מדובר בפרויקט ראשון מרבים שאותם יבטחו בעקבות שיתוף הפעולה עם הבנק העולמי.
  החברה הישראלית לביטוח סיכוני שחר חוץ, הוקמה כבר ב- 1957, והיא נמצאת מאז ועד היום בבעלות מלאה של הממשלה. החברה היא חברה בע"מ ומעסיקה כ- 18עובדים. מנכ"ל החברה הוא אורי ברנשטיין ויו"ר החברה הוא דוד בלומברג (המכהן בין השאר גם כיו"ר בנק ירושלים). החברה, העוסקת בביטוחי אשראי לטווחים ארוכים ובינוניים ביטחה בשנת 2001 עסקות בשווי של מיליארד דולר. החברה מבטחת יצואנים ישראלים העוסקים בעיקר בהשקעות וביצוא ביטחוני למדינות רבות בעולם. המדינה שהיצוא אליה הוא במקום הראשון מבחינת ביטוח אשראי היא רומניה - 188 מיליון דולר בשנת 2001.

  הרעיון שעומד מאחורי החברה, הוא רצון המדינה לעודד יצוא למדינות שונות, ובכך לקדם את הקשרים של ישראל אתן. מדוע אם כן שחברות אשראי פרטיות לא יבטחו את היצוא הישראלי? הסיבה לכך היא שישראל מייצאת גם למדינות מסוכנות מאוד מבחינה כלכלית, וקיים חשש כבד כי לא יתקבל כל תשלום עבור הסחורה הישראלית. חברות פרטיות אינן מוכנות לקחת סיכון כזה.

  מדינת ישראל, באמצעות החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ בע"מ, תבטח יצוא לכל מדינה שישראל חפצה בקשרים איתה. יוצאות מן הכלל הן מדינות מסוכנות במיוחד, בהן אקוודור, גרוזיה, אינדונזיה, אוקראינה וזימבבווה. עם זאת, היא מבטחת יצוא לאוזבקיסטן, וייטנאם, הרפובליקה הדומיניקאנית ואוגנדה.

  בדומה לחברות ביטוח אשראי רבות, גם בחברת הביטוח הממשלתית נערכות בדיקות לגבי היכולת הכלכלית של מדינות העולם. ואולם גם לאחר שהאנליסטים של החברה ממליצים לבטח פרויקט מסוים, אין בכך די. את אישור הביטוח העקרוני מניקה ליצואן הישראלי ועדה בינמשרדית המוסיפה לשיקול האובייקטיבי גם שיקולים פוליטיים וכלכליים.

  בימים אלה, כאשר מצבה של ישראל בעולם בעייתי, יש חשיבות מיוחדת לפעילות החברה. הניסיון במסחר בינלאומי מלמד כי מסחר בין מדינות תורם ברוב המקרים לרווחתן של מדינות אלה. קשרים כלכליים עם מדינות בעולם וסיוע בקידום רווחתן הכלכלית, עשויים לחזק את מעמדה של ישראל בעולם בתקופה קשה זו.

  עיתון הארץ - כלכלה

  עבור לתוכן העמוד