חדשות אשרא

  אשרא שילמה כ- 4 מיליון דולר בגין ביטוח עסקאות יצוא למקסיקו

  15/02/2009

  ארנון איקן, מנכ"ל אשרא: "כחברה ממשלתית אנו פועלים במטרה לספק פתרונות של ביטוח אשראי לעסקאות יצוא לשווקים בעלי סיכון גבוה שאינן מקבלות מענה ביטוחי ע"י השוק הפרטי"
   
  החברה הממשלתית לביטוח יצוא, אשרא, שילמה לאחרונה תביעות בסך כ-4 מיליון דולר לבנקים הישראליים שמימנו 9 עסקאות יצוא בסך של כ - 13 מיליון דולר של חברות ישראליות ללקוחות במקסיקו.
  סך התביעות בגין העסקאות, שנחתמו במהלך 2007 ע"י חברות ישראליות מתחום החקלאות, נאמדות בסה"כ בכ - 9 מיליון דולר.

  הקונים המקסיקניים שהזמינו את הציוד החקלאי, לא עמדו בהתחייבויותיהם לביצוע התשלומים בגין העסקאות, לטענתם, עקב בצורת שפקדה את אזורם, קשיים בשווקי יעד וכן עקב קשיים פיננסים. אשרא, שביטחה את האשראי למימון העסקאות, משלמת כאמור לבנקים את החוב.

  החברות הישראליות הקימו בחוות המקסיקניות פרויקטים חקלאיים ובכלל זה סיפקו ציוד חממות, מערכות השקיה וטיפול במים, בתי אריזה, ומערכות קירור.  את האשראי לעסקאות, ביטחו החברות הישראליות בחברה הממשלתית לביטוח יצוא, אשרא, ובכך מנעו מעצמן פגיעה כלכלית קשה, במקרה של אי התשלום מצד הלקוחות המקסיקנים.

   אשרא מבטחת עסקאות סחר חוץ מפני סיכונים מסחריים ופוליטיים ובכך מאפשרת ליצואנים הישראלים להיפתח לשווקים חדשים, גם במדינות בעלי דירוג אשראי נמוך, וזאת מבלי שיחשפו לסיכונים הכרוכים בפעילות במדינות אלו.

  ארנון איקן, מנכ"ל אשרא: "המשבר הכלכלי בעולם, מקשה מאוד על היצואנים הישראלים לגייס מימון וביטוח אשראי בשוק הפרטי. אנו כחברה ממשלתית, מבטחים גם עסקאות בסיכון גבוה, בכדי לאפשר ליצואנים לבצע עסקאות חיוניות גם בתקופות קשות".

  מקסיקו מדורגת כמדינה בסיכון בדרגה 3 מתוך 7 בסולם דירוג הסיכונים של אשרא [כאשר מדינות בדירוג 7 הן המסוכנות ביותר ומדינות בדירוג 1 הן בעלות סיכון אשראי הנמוך ביותר]. רוב העסקאות של חברות ישראליות אותן ביטחה אשרא במקסיקו הן מתחום החקלאות, התקשורת, תשתיות וטיפול במים.

  בנובמבר האחרון שינתה סוכנות הדירוג הבינלאומית Fitch את תחזית הדירוג של מקסיקו מ"יציבה" ל"שלילית". באשרא מעריכים, כי שינוי התחזית משקף חששות בנוגע ליכולתה של הכלכלה המקומית להתמודד עם זעזועים חיצוניים דוגמת המיתון בארה"ב, קיטון בהזרמת הון, וירידה במחירי הנפט.

  עבור לתוכן העמוד