זמביה

דירוג מדינה: 6

רפובליקה נשיאותית. שוכנת בדרום יבשת אפריקה. המדינה סובלת מעוני ושיעורי אבטלה גבוהים. גילויי אלימות ומחלוקת סביב מערכת הבחירות האחרונה לנשיאות מהווים כיום מקור לסיכון פוליטי

(יש לציין כי בעבר הסביבה הפוליטית בזמביה נחשבה לאחת היציבות ביותר באפריקה). המדינה הינה אחת מיצרניות הנחושת הגדולות באפריקה, בעלת פוטנציאל צמיחה משמעותי וכמו כן חברה ב- WTO וארגונים אפריקאיים שונים.

יחד עם זאת, למדינה גירעון תקציבי גבוה, קיימת מגמת עליה בחוב הממשלתי והחיצוני באחוזי תמ"ג ובעיה של צבירת פיגורים. כמו כן, קיימת תלות בסחורות (במיוחד בנחושת), רגישות לתנאי מזג אוויר (כגון בצורת) ולמצב הכלכלי בסין.

המדינה ביצעה מספר רב של פריסות חוב ובשנת 2005 הגיעה לנקודת סיום במסגרת תוכנית HIPC. המדיניות הכלכלית מאופיינת בחוסר עקביות. יש לציין כי חלה קפיצה דרמטית בעלויות המימון של המדינה בשנים האחרונות והדבר שיקף עליה בתשואות בשווקים המתעוררים וחששות סביב הידרדרות במצב החיצוני והפיסיקלי.

לאחר תקופה של צמיחה כלכלית חזקה, נחלשה רמת הצמיחה בשנים האחרונות. הדבר נבע, בין היתר, על רקע הירידה בתפוקת הנחושת ובמחיריה.

כמו כן, הפיחות החד במטבע המקומי בשנת 2015 הוביל לעלייה ניכרת ברמת האינפלציה. בין שותפות הסחר העיקריות של המדינה נמנות שוויץ, סין ודרום אפריקה.

עבור לתוכן העמוד