בית הנבחרים בארה"ב אישר את הסכם DR-CAFTA

2/08/2005

ב- 28 ביולי אישר בית הנבחרים של ארה"ב את הסכם DR-CAFTA, הסכם הסחר החופשי בין ארה"ב למדינות מרכז אמריקה: קוסטה ריקה, אל סלבדור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה והרפובליקה הדומיניקנית. אישור זה מהווה ניצחון לממשל בוש, המעוניין לקדם את הסכמי הסחר החופשיים לאחר קיפאון בנושא זה בעשור האחרון. נשיא ארה"ב, George W. Bush, דוחף 6 הסכמי סחר בקונגרס, הכוללים הסכמי סחר בילטרליים עם ירדן, סינגפור, צ'ילה, מרוקו ואוסטרליה. כמו כן, נסגרה עסקה עם בחריין ונמשכות שיחות עם תאילנד, פנמה, ארצות הגוש האנדיני ודרום אפריקה.

אישור הסכם DR-CAFTA לא עבר בקלות. בחודש שעבר הסנאט העביר את החוק (54 בעד, 45 נגד), רפובליקנים בבית הנבחרים נאבקו להשיג את הקולות הדרושים. הנשיא בוש נפגש עם חברי הבית שוב ושוב בנושא זה, ואפילו ערך ביקור נדיר בגבעת הקפיטול ב- 27 ביולי וכן צלצל באותו הערב לכמה רפובליקנים שהתלבטו בנושא. לבסוף, ההסכם אושר לאחר הצבעה שארכה יותר משעה, ברוב של שני קולות בלבד (217 בעד, 215 נגד).

הסכם DR-CAFTA עורר מחלוקת רבה בין הרפובליקנים והדמוקרטים בנוגע לסחר – האם יש להשתמש בהסכמי סחר כדי לכפות על מדינות להעלות את אמות המידה שלהם בשוק העבודה. ארגוני עובדים אמריקניים הזהירו במכתב חריף כי כל דמוקרטי שיצביע בעד ההסכם לא יקבל את התמיכה הכספית של האיגוד למסע הבחירות שלו. מהלך זה אכן נשא פירות - 15 דמוקרטים בלבד תמכו בהסכם, שזהו המספר הנמוך ביותר בהצבעה בנושא סחר. מצד הרפובליקנים, הממשל נאלץ לבטל סדרה של עסקאות עם חברים ממדינות המייצרות טקסטיל וסוכר, מגזרים שהתנגדו בחריפות להסכם.

רובד נוסף היה נושא הביטחון הלאומי. בכל שש מדינות מרכז אמריקה שבהסכם מכהנים מנהיגים שנבחרו באופן דמוקרטי, באזור המאופיין באוטוריטריזם ובמלחמות אזרחים. הנשיא בוש הזהיר שוב ושוב כי סיכול ההסכם עלול להחזיר את גלגל הזמן לאחור.

 

עבור לתוכן העמוד