קבוצת ה- G8 תעביר 60 מיליארד דולר לאפריקה

12/06/2007

השבוע הכריזה קבוצת ה- G8, הכוללת את שמונה המדינות המתועשות המובילות (ארה"ב, קנדה, אנגליה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן ורוסיה), החליטה להעביר בשנים הקרובות כ- 60 מיליארד דולר לאפריקה- 60 מיליארד דולר יועברו למלחמה באיידס, 1 מיליארד למניעת מלריה ו- 500 מיליון לתכנית חינוך למדינות מתפתחות. ההודעה מתייחסת גם להבטחות שנעשו בכינוס Gleneagles בשנת 2005, אז הקבוצה הבטיחה להגדיל את הסיוע ב- 50 מיליארד דולר עד שנת 2010, כולל 25 מיליארד לאפריקה. לא תהיה הבטחה משותפת נוספת בנוגע לסיוע הפיתוח בנוסף להתחייבויות של כינוס Gleneagles- החלטה שאכזבה את ממשלות אפריקה.
 
המנהיגים הכריזו על יעד משותף של 60 מיליארד דולר במהלך השנים הקרובות- הרבה ממנו ישמש לקרן בינלאומית למלחמה באיידס, שחפת ומלריה- תכנית שיזמה הקבוצה בשנת 2000. בשבוע שעבר הבטיח נשיא ארה"ב ג'ורג' ו. בוש להגדיל את המימון של תכנית למלחמה באיידס המופעלת ע"י ארה"ב ל- 30 מיליארד דולר עד שנת 2013. הקונגרס צריך לאשר צעד זה, וסביר כי הוא יקושר להבטחת ה- G8. מומחי איידס וכן ארגוני זכויות אדם הביעו את חששם כי חברי ה- G8 נסוגים מתכניתם לספק גישה כלל עולמית לטיפולי איידס עד שנת 2010.
 
המנהיגים התחייבו, באופן נפרד, להקצות יותר מ- 1 מיליארד דולר למניעת וטיפול במלריה. המימון לחינוך יופנה לתכנית שיזמה הקבוצה בשנת 2002, כדי לספק חינוך בסיסי כלל-עולמי למדינות העניות בעולם. כמו כן, בכינוס קראו המנהיגים למדינות המפיקות אנרגיה באפריקה ובעולם כולו להצטרף ליוזמת שקיפות תעשיית הכרייה (Extractive ­Industries Transparency Initiative), המעודדת שקיפות פיננסית במגזר האנרגיה.

 

עבור לתוכן העמוד