פוטנציאל הספר

1/04/2012

לשורה של מדינות המוגדרות כמדינות הספר, נשקפת צמיחה כלכלית עתידית המבטיחה תשואה גבוהה למשקיעים, בצד סיכונים לא מבוטלים. האם מדינות ה- "Frontier Markets" יהיו היורשות של מדינות ה- BRIC?

מספר שנים לאחר שבנק ההשקעות גולדמן סאקס הטביע את המושג המוכר כל כך "BRIC" (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), שנועד לתאר את רביעיית הכלכלות הצומחות בעולם, לא איחר להגיע ניסיון נוסף להטבעת מושג חדש: "Frontier Markets", או שווקי ספר בעברית, אם תרצו.

המושג מתייחס למדינות שאינן מוגדרות אפילו כ"מדינות מתפתחות", אך התחזית הינה שהן תעבורנה שינוי וצמיחה כלכלית משמעותיים. שווקים אלה אמנם מאופיינים בתשתיות רעועות, מוסדות ממשל וחוק חלשים ונזילות נמוכה, אך הם גם מציעים תשואה גבוהה על ההשקעה.

על-פי דו"ח שפורסם לאחרונה על-ידי סיטיבנק, זוהו 15 שווקי ספר, אשר מציעים החזרי תשואה גבוהים, אך בצידם גם סיכונים גבוהים מאוד: ארגנטינה, בנגלדש, מצרים, גאנה, עיראק, קזחסטאן, קניה, מונגוליה, ניגריה, פקיסטאן, רומניה, סרי לנקה, אוקראינה, ונצואלה ווייטנאם. על פי אותו דו"ח, שווקים אלו מהווים כ- 16% מסך האוכלוסייה העולמית, אך חולשים רק על כ-4% מהתמ"ג העולמי.

עורכי הדו"ח מציינים, כי קיים פוטנציאל רב במדינות הספר הודות ל- 14 מנועי צמיחה ייחודיים המאפיינים אותן. אלה נחלקים לשלושה תחומים: א) בתחום הכלכלי: צמיחה כלכלית, דמוגרפיה, מוסדות ממשלתיים בתהליך שיפור, משאבי טבע וחוב. ב) בתחום הפיננסי: צמצום עלות ההון, העמקת השווקים הפיננסים, הערכות חיוביות, פוטנציאל קנייה, תלות חלשה בשווקים העולמיים. ג) בתחום העסקי: שוק צרכני בלתי מנוצל, צורך בפרויקטים תשתית ומחסומי תחרות. 

סין נדרשת לרפורמות מבניות
על פי הדו"ח האחרון שפירסם הבנק העולמי על סין, "China 2030", סין תידרש לבצע רפורמות מבניות בתחומים שונים, לרבות שינויים בתחום המיסוי, רפורמות בחברות הממשלתיות ושינויים במערכת הרווחה, בכדי להפוך למדינה "בעלת הכנסה גבוהה" (בהתאם להגדרת הבנק העולמי). עוד נאמר כי על סין לעבור "זעזוע" רציני על מנת למנוע סטגנציה כלכלית. כמו כן, הבנק קורא להשלמת תהליך מעבר המדינה הסינית ל"כלכלת שוק", על-ידי שינוי מהותי ביחסים בין הממשלה, החברות הממשלתיות (לגביהן הבנק ממליץ שיפעלו כחברות מסחריות רגילות) והסקטור הפרטי. נשיא הבנק העולמי הצהיר שבמידה וימשך הגידול בתמ"ג לנפש בקצב דומה לזה שנרשם ב- 32 השנים האחרונות (ממוצע של 9.9% לשנה) ויגיע לרמה של כ- 16 אלף דולר לנפש בשנת 2030, המשמעות תהיה זהה להוספת "15 דרום קוריאה" לכלכלה העולמית (בשנת 2011 התמ"ג לנפש במדינה עמד על כ- 5,000 דולר, עם צמיחה של 9.2%). אולם, תחזיות הצמיחה לשנים הקרובות בסין נמוכות יחסית לשיעורי הצמיחה הגבוהים עד היום ולפיכך, מודל הצמיחה שאפיין את סין עד כה, חייב להשתנות באמצעות הרפורמות המבניות.

עבור לתוכן העמוד