גידול בביטוח אשראי לטווח בינוני וארוך

23/06/2013

בכנס איגוד ברן העולמי הוצגו המגמות בתחום ביטוח ומימון אשראי  לעסקאות סחר חוץ ומהן עולה, כי ארה"ב מובילה בביטוח עסקאות יצוא, כחלק ממדיניות כוללת של הממשל האמריקאי לעודד את היצוא

לאחרונה התקיים בניו-יורק הכנס השנתי של איגוד ברן - ארגון המאגד את החברות המובילות בביטוח סיכוני סחר חוץ ( ECAS-EXPORT CREDIT AGENCIES).

אשרא הינה אחת החברות הותיקות יותר באיגוד, שמונה כיום 54 חברות לביטוח סיכוני סחר חוץ מכל העולם. את אשרא ייצגו בכנס צביקה חלמיש, המנכ"ל, ודודי קליין, סמנכ"ל השיווק.

במהלך הכנס ניתנה סקירה מקיפה על מגמות  עולמיות בביטוח ומימון אשראי. התברר, כי סך כל חשיפת ביטוחי האשראי לטווח בינוני וארוך, בשנת 2012, עמדה על כ-625 מיליארד דולר - גידול של 7% לעומת השנה שקדמה לה. חמש המדינות המובילות בהיקף החשיפה (ביטוח יצוא שנמכר להן) מבין חברות האיגוד היו ארה"ב, רוסיה, הודו, תורכיה וברזיל, עם חשיפה ממוצעת של מעל 35 מיליארד דולר למדינה. לעומת זאת, שש החברות המובילות במתן ביטוח אשראי הן גרמניה (96 מיליארד דולר), ארה"ב (65 מיליארד דולר - גידול של מעל 30%),ואחריהן צרפת, יפן, איטליה וסין, עם ממוצע של כ-50 מיליארד דולר לכל מדינה.

נתון מעניין נוסף שהוצג בכנס - סך כל סכום העסקאות החדשות שבוטחו בשנת 2012  היה 181 מיליארד דולר. החברה שביטחה הכי הרבה עסקאות בשנת 2012 הייתה U.S-EXIM האמריקאית, שביטחה סך של 30 מיליארד דולר עסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך - גידול של כ-50% - וזאת כחלק ממדיניות כוללת של הממשל האמריקאי לעודד את היצוא מארה"ב במטרה לחזק את הצמיחה.

סך כל התביעות ששולמו בשנת 2012 היה כ-2.6 מיליארד דולר, בעיקר בגין עסקאות שנעשו עם איראן (500 מיליון דולר), לוב (460 מיליון דולר), ארה"ב (230 מיליון דולר), קוריאה (130 מיליון דולר) ואוקראינה (90 מיליון דולר).

החברות ששלמו את מירב התביעות היו בעיקר אלה מצרפת, בלגיה, גרמניה, קנדה ואיטליה, ששילמו תביעות בהיקף ממוצע של מעל 300 מיליון דולר לחברה. היקף השיבובים היה דומה להיקף התביעות, כאשר רוב השיבובים הגיעו בגין תביעות ששולמו למצריים, אינדונזיה, עיראק, פקיסטאן ואיחוד האמירויות.

עבור לתוכן העמוד