הקרב בין הסינים לאמריקאים טרם הוכרע

24/03/2014

דיוני הכנס השנתי של איגוד ברן בוינה סיפקו תחזית מרתקת לגבי עתיד הכלכלה הגלובלית לצד סקירת פעילות האשראי לטווח בינוני וארוך. אחד הדגשים בדיונים - מתן פתרונות אשראי עבור עסקים קטנים ובינוניים

דיוני כנס איגוד ברן - המאגד את חברות ביטוח האשראי בעולם - מספקים לא פעם הצצה מעניינת לגבי ביצועי הכלכלה הגלובלית. בכנס האחרון, שנערך בוינה בשלהי 2013, נמסר כי לראשונה צפויות הכלכלות של המדינות המתפתחות לעבור את אלה של המדינות המפותחות. זאת ועוד, בשנת 2020 - לפי התחזית - הסחר בין המדינות המתפתחות צפוי לעבור את הסחר בין המדינות המפותחות.

אחת המגמות שנצפו בכנס היא גידול בסחר של חצי הכדור הדרומי, בעיקר בסחר שבין סין והודו עם המזרח התיכון (דרך המשי החדשה) וביסוס של דובאי כמרכז סחר עולמי.

נתון מעניין נוסף התייחס למאבק הענקים בין ארה"ב לבין סין על הבכורה הכלכלית העולמית. לפי התחזית, כבר בשנת 2017 צפוי התוצר הסיני לעבור את התוצר האמריקאי. עם זאת, ארה"ב צפויה לעבור לעצמאות אנרגטית ויש גידול בתלות של הודו וסין באנרגיה מהמזרח התיכון. זאת ועוד, השוואת הסיכון בין ארה"ב לסין מלמדת שהסיכון בארה"ב נמוך משמעותית. ארה"ב, למשל, שוכנת ביבשת ידידותית, שעה שבעלי הברית היחידים של סין באסיה הם איראן ופקיסטאן. הסינים אף תלויים במקורות אנרגיה ובסין קיימת אי-יציבות, שיכולה להתפרץ במקרה של משבר. יותר מזה, יש בסין פוטנציאל להתפוצצות מספר בועות וסיכון של עצירת הצמיחה. בנוסף, המשק האמריקאי הפגין לאורך כל ההיסטוריה את יכולת השיקום שלו. במילים אחרות, הכל עוד פתוח.

אשראי וביטוח השקעות
סקירת פעילות ביטוח האשראי לטווח בינוני וארוך בכנס מלמדת, כי היקף האישורים העקרוניים בשנה החולפת עמד על 626 מיליארד דולר. המדינות שהובילו בהיקף החשיפה היו: גרמניה, ארה"ב, צרפת, יפן ואיטליה. היקף החשיפות החדשות עמד על 76 מיליארד דולר. בשנת 2013 שולמו תביעות בסך 909 מיליון דולר לעומת 2.6 מיליארד דולר בשנה שקדמה לה. התביעות המובילות היו באיראן, סעודיה, אוקראינה וספרד. בשנה הקודמת עיקר התביעות שולמו באיראן ולוב. החברות ששילמו את תשלומי התביעות הגבוהים ביותר היו אלה של קוריאה, צרפת ואיטליה. בגביית חובות עבר נגבו סכומים מעל 250 מיליון דולר במצרים ואינדונזיה.
בכל הקשור לביטוח השקעות הסינים מובילים ואחריהם החברות הפרטיות. "אטרדיוס" ההולנדית נמצאת במקום הרביעי. עיקר ההשקעות הופנו לקזחסטאן, וייטנאם וסין.
בהיקף התביעות בולטת לוב עם היקפים של 20 מיליארד דולר, כולל תביעות הפרעה לעסקים (business interruption). במצרים אין כיום תביעות מהותיות בביטוח השקעות ואילו אוקראינה, שבשנת 2011 רשמה היקף תביעות של 11 מליארד, עמדה בשנת 2012 על אפס תביעות.

אשראי לחברות קטנות ובינוניות
בהתאם להחלטת האיגוד, בוצעה בדיקה בנוגע לצרכים ולפתרונות עבור עסקים קטנים ובינוניים. מתברר כי 60% מהחברות מפעילות תוכניות מיוחדות עבור עסקים קטנים ובינוניים שכוללים זמן המתנה קצר יותר, הפחתה בכמות המסמכים הנדרשים, הנחות בפרמיה ועוד.

לבסוף, לנשיא האיגוד נבחר דניאל ריורדן, שמכהן כיו"ר Zurich Global Corporate in North America ובעבר הקים את חברת ביטוח האשראי Zurich Credit and Political Risks. לריורדן ניסיון רב שנים בעבודה משותפת עם אשרא והוא אף ביקר בישראל כאורח של החברה מספר פעמים.

עדי גרוס, מנהל אגף חיתום באשרא

עבור לתוכן העמוד