בין ה-MIST ל-PIIGS

24/03/2014

כלכלת העולם מעולם לא נראתה מקוטבת כל כך. מצד אחד, מדינות שפעם זכו לכינוי "עולם שלישי" ונהנות כיום מצמיחה כלכלית מרשימה, ומצד שני מדינות מבוססות עם כלכלות ותיקות, שסובלות ממשבר כרוני מתמשך

בשנת 2001 פתח ג'ים אוניל, יו"ר חטיבת ניהול הנכסים של גולדמן זאקס, עשור של השקעות משגשגות כשטבע את המונח BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) לתיאור השווקים המתעוררים הגדולים ביותר. אחר כך נוספה למועדון גם דרום אפריקה והמונח "בריק" הפך מטבע לשון מוכרת ופופולארית.

בשנה החולפת עומעם זוהרו של מועדון הבריק ואנו עדים לאיתותים שליליים מצד חלק מהמדינות שחברות בו, כמו ברזיל והודו. ברזיל, למשל, רשמה ב-2012 צמיחה קטנה של 0.9% בלבד. הרבה פחות משיעורי הצמיחה שאיפיינו אותה בעשור האחרון ונעו סביב 7.5%. כך גם בהודו, שרשמה בשנה החולפת שיעור צמיחה של 4.4% - הנמוך ביותר מזה שנים והאנליסטים צופים כי ההאטה בהודו רק תחריף.

בברזיל מאות אלפים יצאו לרחובות ביוני האחרון בהפגנות הגדולות זה דור, במחאה על יוקר המחיה, שירותים חברתיים מפגרים ותאוות הבצע של פוליטיקאים מושחתים. רבים איבדו אמון ברעיון שארצם צועדת על מסלול הצמיחה והזכירו עד כמה היו קצרות שנות השגשוג בעבר.

גם סין הגדולה סובלת מירידה בצמיחה כשעננה של בועות וחוסר יציבות מרחפים מעליה.  לסין יש גם בעיה דמוגרפית קשה כתוצאה ממדיניות הילד האחד שיצרה הזדקנות מהירה של האוכלוסיה. הדמוגרפיה צפויה להאט עוד יותר את הצמיחה הסינית בשנים הקרובות. אגב, אחת הסיבות לחולשתה של ברזיל, נעוצה בעובדה שחלה ירידה בביקוש הסיני לסחורות של מדינת דרום אמריקה.

התרחבות כלכלית
עוד לפני שהגיעו האיתותים המדאיגים הללו החלו משקיעים רבים להשתמש יותר ויותר בראשי התיבות החדשים, שגם אותן טבע אוניל המיתולוגי: מדינות ה-MIST - מקסיקו, אינדונזיה, דרום קוריאה וטורקיה, הנחשבות לארבע "המתעוררות החדשות" של הכלכלה העולמית.

מאז נטבע מונח זה כבר חדלה הכלכלה הטורקית להלהיב את המשקיעים הזרים, אך יחד עם זאת המונח עדיין בעל תוקף. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבמדינות הללו יש אוכלוסיות צעירות יותר לעומת ארה"ב ואירופה והן נהנות משיעורי ילודה גבוהים יותר שמזינים את ההתרחבות הכלכלית. מדינות ה-MIST יוצאות מהצל של ה-BRIC שבהן קצב הצמיחה נמצא במגמת האטה. נדמה כי ברחבי העולם יותר משקיעים מגיבים בהתאם ומסיטים את כספם ל"מתפתחות החדשות" על חשבונן של הוותיקות.

למעשה, בעשור האחרון גודלן של כלכלות ה-MIST הוכפל, ובשנה שעברה הן עקפו את גרמניה. כך, לדוגמא, במקסיקו, הכלכלה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית, נרשם יצוא שיא של מכוניות שעזר למדינה לעקוף את שיעורי הצמיחה שהציגה ברזיל, זו השנה השנייה ברציפות.

למרות בעיית אלימות קשה, מקסיקו מושכת השקעות זרות גדלות והולכות. קירבתה הגיאוגרפית לארה"ב וקשרי הסחר ההדוקים עימה, בשילוב עם הגישה הנוחה לשווקי דרום אמריקה, תומכים במטרתה של הממשלה להביא להאצת הצמיחה השנתית ל-6%. באינדונזיה, חברה נוספת במועדון החדש, ההוצאות וההשקעות המקומיות עמדו מאחורי ההאצה בצמיחה הכלכלית השנתית, שהסתכמה, בשיעור של 6.4% - בניגוד גמור לתחזיות האנליסטים שציפו להתכווצות.

שיפור האקלים העסקי
מדינות ה-MIST הן גדולות יחסית ובנוסף לנתונים הדמוגרפיים החיוביים הן מפגינות משמעת פיסקלית ומוניטרית, עם שיעורי חוב נמוכים ומדיניות המכוונת לשיפור האקלים העסקי ולקידום המגזר הפרטי.

יותר מזה, העלייה המתמשכת והחזקה בשכר בסין הופכת את העברת הייצור למקסיקו לכלכלית הרבה יותר עבור החברות האמריקאיות; היא גם מהווה יעד לחברות זרות המחפשות גישה קלה לשווקים של ארה"ב, קנדה או אחת מ-40 המדינות שאיתן חתמה מקסיקו על הסכמי סחר חופשי.

אינדונזיה עשירה באוצרות טבע, כמו נפט, גז, נחושת וזהב, ומייצרת תוצרת חקלאית מסוגים רבים, מקפה ועד שמן דקלים. שיעורי צמיחה גבוהים סייעו למעמד הביניים במדינה לגדול בקצב בין הגבוהים בעולם. מעמד הביניים הגדל במהירות תומך בצריכה הפרטית, שכבר הגיעה ליותר מ-60% מהכלכלה, שיעור דומה לזה של המדינות המפותחות.

כלכלה גלובלית מקוטבת
לעומת הצמיחה במדינות ה-MIST אנו עדים להמשך הדשדוש המכאיב במדינות ה-PIIGS - ראשי התיבות של פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד, מונח שזכה לתהודה עם פרוץ משבר החובות באירופה בשנת 2008. מאוחר יותר נוספה לרשימה המפוקפקת גם אירלנד, אך זו דווקא מראה בשנה-שנתיים האחרונות סימנים של היחלצות מהמשבר. איטליה - שמחליפה בימים אלה ראש ממשלה שלישי בתוך שנה - ויוון  עדיין לא מצליחות לייצר תקווה. ספרד נמצאת על ציר התאוששות מסויים, אבל היחס הכללי כלפי מדינות אלה איננו חיובי. בכלל, אירופה שקועה בצרות- כלכליות, דמוגרפיות ופוליטיות - סובלת ממנהיגות רופסת ומפגינה צמיחה חלשה ואיטית.

כלכלת העולם, כך נראה, מעולם לא נראתה מקוטבת כל כך. מצד אחד, מדינות שפעם זכו לכינוי "עולם שלישי" והיום נהנות מצמיחה כלכלית מרשימה, ומצד שני מדינות מבוססות עם כלכלות ותיקות, שסובלות ממשבר כרוני מתמשך.

עבור לתוכן העמוד