הבנק האפריקאי לפיתוח: "13 מדינות באפריקה ייהנו באופן מיידי ממחיקת חוב"

9/05/2006

ב- 19 באפריל אישר הבנק האפריקאי לפיתוח (AfDB- African Development Bank) חבילת הקלת חוב בהיקף של 8.5 מיליארד דולר ל- 33 מדינות באפריקה. המחיקה באה במסגרת יוזמת הקלת החוב המולטילטרלית, MDRI. ההחלטה על מחיקת החוב באה בעקבות הצעתה של קבוצת ה- G-8 ביוני 2005 ששלושה מוסדות פיננסיים בינלאומיים - קרן המטבע, האיגוד לפיתוח בינלאומי בבנק העולמי (IDA) והקרן לפיתוח אפריקאי (AfDF) - ימחקו 100% מהחובות של מדינות HIPC אשר הגיעו לנקודת סיום במסגרת התוכנית וכן מדינות עניות נוספות מחוץ לתוכנית HIPC. על פי תוכנית MDRI (Multilateral Debt Reduction Initiative) ובשונה מתוכנית הקלת החוב HIPC, מחיקת החוב משלושת המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים הינה מלאה ואינה מחייבת נושים אחרים לנקוט באותם צעדים. כמו כן, תכנית MDRI הציעה למחוק חובות של מדינות אשר לא סווגו כמדינות HIPC אך הן עניות במונחי תמ"ג לנפש (כגון קמבודיה וטג'יקיסטאן), על מנת שתוכלנה גם הן ליהנות ממחיקת חוב מצד שלושת המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים.

הבנק האפריקאי לפיתוח הודיע כי מתוך 33 מדינות אפריקאיות, 14 הנן מדינות שהגיעו לנקודת סיום במסגרת תוכנית הקלת החוב של HIPC ומתוכן, 13 מדינות ייהנו באופן מידי ממחיקת החוב: בנין, בורקינה פסו, אתיופיה, גאנה, מדגסקר, מאלי, מוזמביק, ניגר, רואנדה, סנגל, טנזניה, אוגנדה וזמביה.

בדצמבר 2005 אישרה קרן המטבע את המחיקה במסגרת תכנית MDRI, ובאפריל 2006 אישר הבנק העולמי את המחיקה, כך שנכון להיום שלושת המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים אישרו את המחיקה במסגרת תכנית MDRI. בעלי הבנק האפריקאי לפיתוח הנם 53 מדינות אפריקה ו- 24 מדינות תורמות נוספות. כמו כן, הבנק מעניק הלוואות על פי קריטריונים מסחריים למדינות עשירות באפריקה והלוואות בתנאים מועדפים למדינות עניות.

 

עבור לתוכן העמוד