אסטוניה וליטא מכריזות כי מוכנות לאמץ את האירו .

7/03/2006

בשבוע שעבר הודיעו רשויות אסטוניה וליטא, כי מדינותיהן מוכנות לעבור לשלב הבא לאחר הצטרפות לאיחוד האירופאי – לאימוץ האירו. הכרזות אלו אינן עומדות בקנה אחד עם הכללים הנוכחיים להצטרפות לאיחוד המוניטרי של האירו – עמידה בכל אחד מכללי מאסטריכט (Maastricht Criteria). אחד מכללים אלה קובע, כי שיעור האינפלציה השנתי של מדינה המועמדת לא יעבור את 2.4%, בעוד ששיעור האינפלציה הממוצע השנתי עמד בשנת 2005 בליטא על 2.7%, ובאסטוניה – על 4.1%.

אסטוניה וליטא הינן בין בעלות קצב צמיחה המהיר יותר באיחוד. ראש ממשלת אסטוניה Andrus Ansip טוען, כי בחלק גדול מהנתונים הכלכליים, כגון מאזן תקציבי וחוב ציבורי, מצבה של מדינתו טוב יותר, מאשר של חברות אחרות באיחוד. Ansip, כמו גם נשיא הבנק המרכזי של ליטא Reinoldijus Sarkinas, סבור, כי כללי מאסטריכט אינם לוקחים בחשבון את המצב המיוחד של כלכלות המתפתחות, הצומחות במהירות ונוטות יותר לעלייה בשיעורי האינפלציה. לדבריהם, קריטריונים אלה בעצם מאלצים את המדינות לבחור בין צמיחה מהירה להצטרפות לאיחוד המוניטרי של האירו.

הועידה האירופאית והבנק המרכזי של האיחוד דורשים עמידה בכל הקריטריונים לצורך הצטרפות. הם צפויים להוציא דו"חות על מוכנותן של המדינות הבלטיות להצטרפות באוקטובר השנה. אולם, המדינות דורשות להוציא את הדו"ח באופן מיידי. אסטוניה וליטא הודיעו, כי יכבדו את כללי מאסטריכט, אך הן סבורות כי יש מקום לגמישות רבה יותר או אף לשינוי הכללים.

 

עבור לתוכן העמוד