עלייה נוספת במחירי הנפט בשל חשש ממחסור

16/08/2005

ב- 11 באוגוסט הגיעו מחירי החוזים העתידיים לנפט בבורסות בניו-יורק ובלונדון לרמתם הגבוהה ביותר בשנים האחרונות – 67 דולר לחבית נפט גולמי מסוג WTI ו- Brent. העלייה במחירי הנפט באה בעקבות הידיעות על סדרת תקלות בבתי זיקוק אמריקאיים, כולל בתי זיקוק של BP, ConocoPhillips ו- Premcor, אשר עלולים להביא למחסור בדלקים בארה"ב. כמו כן, הוריקן "אירן" המתקרב לחוף המזרחי של ארה"ב עלול להתחזק ולפגוע ברציפי הנפט הימיים ובבתי הזיקוק ביבשה. גורמים נוספים לעלייה הם הידיעות מאיראן על חידוש הפעילות הקשורה לפיתוח נשק בלתי קונבנציונאלי, והחששות בנוגע לעתיד אספקת הנפט ע"י איראן. איראן הינה ספקית הנפט השנייה בגודלה מבין מדינות ה- OPEC (ארגון המדינות המייצאות נפט), אשר אחראי על אספקת כ- 40% מסך צריכת הנפט העולמית. יתר על כן, החודש האחרון היה עמוס בידיעות גיאופוליטיות מדאיגות, כולל אזהרות מכל רחבי העולם על פיגועי טרור אפשריים וכן סגירת שגרירות ארה"ב בערב הסעודית (יצרנית הנפט הגדולה בעולם) בעקבות אזהרות אלה.

האנליסטים סבורים כי הפסקות מאולצות בעבודת בתי הזיקוק, עונת הוריקנים קשה במיוחד שפקדה את חופי ארה"ב וחששות באשר לעתיד אספקות הנפט מאזור המזרח התיכון, דחפו יחד את המחירים כלפי מעלה. עם זאת, הסיבה הראשונית לעליית המחירים היא כי הביקוש העולמי לנפט עולה על ההיצע. בתי הזיקוק בארה"ב פועלים קרוב לקיבולת המקסימלית עקב ביקוש כבד לנפט בעונת הקיץ, ומספר בתי זיקוק אף חוו תקלות הקשורות לכך. הביקוש בארה"ב ובעולם בכלל אינו צפוי לרדת, אלא רק לעלות, ולכן צפויות עליות נוספות במחיר הנפט, לפחות עד שהשקעה מסיבית בהגדלת הקיבולת תביא לגידול מהיר יותר בהיצע מאשר בביקוש – דבר שאינו צפוי בעתיד הקרוב. הדאגות בנוגע לכך שהמערכת העולמית של אספקת הנפט פועלת בתקופה האחרונה קרוב לקצה גבול היכולת שלה תוך היעדר "מרווח נשימה", הופכות את השווקים לרגישים יותר לאירועים פוליטיים ו/או לתקלות טכניות.

בינתיים, יצרניות הנפט אשר אינן שייכות ל- OPEC, אינן מסוגלות לעמוד בציפיות כלפי היקף האספקות, כך שמדינות OPEC צריכות למלא את החסר. מצב זה עד כה לא היווה בעיה, עקב העובדה כי ארגון OPEC הצליח לענות על הביקוש העולמי. כמו כן, OPEC מחזיק במלאי נפט של 54 ימי אספקות. בשבוע שעבר פנתה סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) ל- OPEC בבקשה להגדיל את מכסת הייצור. עם זאת, גידול באוכלוסיית העולם וגידול אף מהיר יותר בצריכת האנרגיה בעולם, מבטיחים כי ללא נקיטת צעדים בנושא, הבעייתיות באספקת הביקוש לנפט צפויה להחריף.

הערכות האנליסטים לגבי העתיד הינן מדאיגות: הצפי הוא כי ייצור הנפט במדינות שאינן חברות ב- OPEC יגיע לשיאו בעוד כ- 5 שנים, ואז יחל לרדת. חברות הנפט הבינלאומיות מזהירות כבר היום, כי עידן הנפט הקל עבר, וכי ללא שינוי במקור האנרגיה יצטרכו החברות לספק את צרכי העולם לאנרגיה ע"י ייצור קשה ויקר יותר של הנפט ה"מלוכלך" יותר, שיגרום לייקור תהליך הפקת וזיקוק הנפט.

מחיר הנפט כיום גבוה ב- 50% מאשר לפני שנה, אך עדיין אינו מגיע לרמתו בשנים 1979- 1980, בתקופת פוסט המהפכה המוסלמית באיראן בשנת 1979, בה הגיע מחיר הנפט בעולם ל- 80 דולר (במחירים של היום).

מחירי הנפט הגבוהים מגדילים עוד יותר את הגירעון העמוק בחשבון הסחר של ארה"ב, כמו גם של יבואניות נפט אחרות. מתקופות של עליות במחירי הנפט העולמיים בעבר אנו לומדים כי מחירי הנפט הגבוהים מביאים לגידול שיעור האינפלציה ולירידה בצמיחה הכלכלית בעולם. סוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכה כי עלייה של 10 דולר לחבית במחיר נפט גולמי מעלה את שיעור האינפלציה ב- 0.5% ומורידה את שיעור הצמיחה גם כן ב- 0.5%. אולם, הערכות אלה לוקחות בחשבון לקחים מהעבר, ואינן מתייחסות לעובדה כי הכלכלות המפותחות תלויות בנפט במידה פחותה מזו בעבר: שיעור הנפט מסך צריכת האנרגיה ירד מ- 60% בשנת 1973 ל- 40% בשנת 2001. השוני הנוסף הינו כי בניגוד לשנות ה- 70', בשנות ה- 2000 הסיבה לעלייה במחירי הנפט היא גידול בביקוש ולא ירידה בהיצע: הגידול בביקוש מצד הכלכלות המתפתחות, כגון סין והודו, הינו חסר תקדים. כך או כך, בשנת 2004 חל הגידול המהיר ביותר ב- 25 השנים האחרונות בצריכת הנפט בעולם.

האנליסטים מעריכים כי המגמה הנוכחית של עליית מחירי הנפט צפויה להימשך, וכי קיים סיכוי גבוה כי עד סוף השנה יעברו מחירי הנפט את הסף של 70 דולר לחבית.
 

עבור לתוכן העמוד