נושי מועדון פריס הסכימו להשהות את החזרי החוב; הבנק העולמי מוכן להשקיע עד 1.5 מיליארד דולר בתוכניות שיקום

18/01/2005

נושי מועדון פריס הסכימו להשהות את החזרי החוב עד להערכת המצב ע"י קרן המטבע והבנק העולמי  

ב- 12 בינואר 2005 דנו חברי מועדון פריס במצב המדינות שנפגעו מאסון הצונמי. לאור אסון הטבע היוצא דופן והשלכותיו הכלכליות ועל מנת לאפשר לאותן מדינות להפנות את משאביהן לטיפול בצרכים הומניטאריים ובצרכי שיקום, חברי המועדון הסכימו לא לצפות להחזרי תשלומים מאותן המדינות שנפגעו ואשר מבקשות דחיית תשלומיהן עד שהבנק העולמי וקרן המטבע יעריכו את צרכי המימון והשיקום שלהן.  

 בעקבות ההערכה ולאחר התייעצות עם המדינות שנפגעו, נושי מועדון פריס ישקלו באיזה צעדים יינקטו.

מתוך חמש המדינות שנפגעו ביותר מגל הצונמי, רק אינדונזיה, סרי לנקה וסיישל הביעו אינטרס בהשהיית החזרי החוב, המסתכמים השנה בכ- 3 מיליארד דולר. 

מר Jouyet, יו"ר מועדון פריס, הוסיף כי מדינות בעלות חוב נמוך כגון תאילנד ומלזיה לא הביעו עניין בהצעת המורטוריום הזמני. תאילנד ומלזיה, שאף פעם לא חתמו על הסכם פריסת חובות עם נושי מועדון פריס, חוששות לפגוע בדירוגיהן ע"י סוכנויות דירוג האשראי הבינלאומיות במידה וייענו להצעת המורטוריום הזמני.


הבנק העולמי מוכן להשקיע עד 1.5 מיליארד דולר בתוכניות שיקום לטווח ארוך  

ב- 26 בדצמבר 2004 פקדו רעידות אדמה וגל הצונמי ב- 12 מדינות באסיה ובאפריקה. מעל 175,000 איש נהרגו ואלפי אנשים נותרו ללא קורת גג. הנזק הכלכלי שנגרם כתוצאה מאסון טבע יוצא דופן זה טרם נאמד. על פי דברי נשיא הבנק העולמי, James D. Wolfensohn, יידרשו כשניים עד שלושה חודשים על מנת להשלים את הערכת היקף הנזק לתשתיות.

 הבנק העולמי הודיע כי כתמיכה פיננסית ראשונית הוא יסייע לממשלת אינדונזיה בהיקף של 300 מיליון דולר, לממשלת סרי לנקה בהיקף של 100 מיליון דולר ולאיי המלדיווים בהיקף של 12 מיליון דולר. נשיא הבנק העולמי חזר והודיע כי הבנק יספק בין מיליארד ל- 1.5 מיליארד דולר בתוכניות שיקום לטווח ארוך.

 

עבור לתוכן העמוד