אשרא – פעילות במחצית הראשונה של שנת 2011

17/08/2011

המחצית הראשונה של שנת 2011 מעידה אולי על היציאה האיטית של המשק הישראלי והעולמי מהמשבר הכלכלי הגלובלי, בו היה שרוי העולם מאז שנת 2008. יותר פעילות, יותר התחלות חדשות, פחות מצוקת אשראי וירידה הדרגתית ברמות הסיכון מסביב לעולם.המצב עדיין רחוק מחזרה מלאה לשגרה. אנו עדים לתהליך הססני ושברירי של היציאה מהמיתון ויצירת מציאות כלכלית ועסקית חדשה שלא תהיה דומה עוד למה שהכרנו עד למשבר הגלובלי.

אשרא ממשיכה להציג גידול בפעילות העסקית, גם בהשוואה לנתונים של שנת 2010 שהייתה עד כה שנת שיא. אלה אומנם תוצאות חצי שנתיות בלבד אבל אם מגמה זו תשמר או אף תואץ וחלק מהפרויקטים המשמעותיים הממתינים לאישורם הסופי יהפכו לפוליסות, אין ספק ששיא של שנת 2010 ישבר השנה.

מתחילת השנה אישרה החברה 49 פרויקטים ועסקאות יצוא בהיקף מצטבר של למעלה מ- 2.8 מיליארד $ וזה בהשוואה ל- 34 אישורים בהיקף מצטבר של כ- 1.1 מיליארד $ בתקופה מקבילה בשנת 2010.
אישורים לביטוח בשנת 2011 ניתנו למדינות הבאות:
אוזבקיסטן,אזרביג'אן, אינדונזיה, אנגולה, בלרוס, גאורגיה, גאנה, הודו, וייטנאם, מצרים, מקדוניה, סין, פרו, קנדה, רומניה, רוסיה ותאילנד.

במהלך ששת החודשים הראשונים של 2011 הנפיקה אשרא 22 פוליסות ביטוח בסכום מצטבר של מעל 170 מיליון דולר, זאת בהשוואה ל- 24 פוליסות בסך  כ- 200 מיליון דולר בתקופה מקבילה אשתקד.
פוליסות הביטוח בשנת 2011 הונפקו למדינות הבאות:
גאבון, בלרוס, אזרביג'אן, מצרים, סין, בלרוס, אנגולה.

מר צבי חלמיש, המנהל את אשרא מתחילת שנת 2011 מסביר שהגידול בפעילות העסקית נובע ממספר גורמים: מדיניות יותר גמישה וליברלית של החברה התומכת ביצואן הישראלי כמעט בכול מקום בעולם, גם במדינות המדורגות ברמת סיכון גבוהה ביותר, גם לסיכונים פוליטיים וגם לסיכונים מסחריים, פישוט וקיצור הפרוצדורות הנדרשות לאישור העסקאות לביטוח, יצירת פתרונות לא שגרתיים "לפי מידה" לעסקאות מיוחדות, הדורשות התאמות ושינוים של פוליסות הביטוח הסטנדרטיות של אשרא ומייעול ושיפור השירות בחברה.

מאז תחילת השנה נפתחו מדינות חדשות לחיסוי והורחב החיסוי הביטוחי למדינות המדורגות בסיכון גבוה. החברה אישרה לראשונה פרויקטים במדינות כמו אוקראינה, זמביה, אתיופיה, ניגריה, קמבודיה, ומצרים והרחיבה את החיסוי הביטוחי לטורקמניסטן, בלרוס, גבון, גאנה, פיליפינים ווייטנאם.

על מנת להקל על היצואנים וליעל את התהליך החליטה אשרא ליישם גם במדינות אחרות את המודל של הפרוטוקול הפיננסי עם סין, הפועל בצורה יוצאת מן הכלל במסגרתו בוטחו ומומנו מאות פרויקטים בסכום בעולה על חצי מיליארד דולר בסין. נבחרו מדינות בעלות מבנה כלכלה ריכוזי עם פוטנציאל צריכה של תשתיות טכנולוגיות, רפואיות וחקלאיות מישראל. פרוטוקול כזה נחתם ביוני השנה עם בלרוס. הגדלת הפרוטוקול בוייטנאם נמצאת בשלבי סיום ועוד מספר פרוטוקולים נידונים עם מדינות נוספות.

אשרא נכונה לבטח עסקאות למדינות המאופיינות במצב פוליטי ו/או כלכלי לא יציב ואף מסוכן, המדורגות ברמת סיכון גבוהה. נכונות זו הינה פועל יוצא ממגמה של שינוי ופתיחות, שנובעת הן מניסיון מצידה של אשרא להיענות לצרכי היצואנים, הפועלים בשנים אחרונות בסביבה המאופיינת באי יציבות ורמת סיכון גבוהה והן ממדיניות יותר ליברלית של אשרא שמוכנה לקחת היום יותר סיכונים לאור ההתפתחויות האחרונות בעולם. אשרא מבטחת כיום יותר עסקות במדינות המדורגות בסיכון גבוה, היכולות להוות יעד אלטרנטיבי מועדף לשווקי היצוא של ישראל במיוחד לאור המשבר בגוש היורו והמיתון בארה"ב.

עבור לתוכן העמוד