חברת אשרא מסכמת את שנת 2011

4/01/2012

אשרא מסכמת שנה מוצלחת של פעילות, המתאפיינת בגידול בביקושים לביטוח, בעליה בהיקפי הפעילות, בהרחבת סל השירותים, בכניסה למדינות חדשות, מאתגרות יותר ומסוכנות יותר, בהרחבת מעגל המבוטחים, בשיתופי פעולה עם חברות ביטוח מקבילות ומוסדות פיננסיים בחו"ל ובמעורבות יתרה וסיוע אקטיבי ללקוחות בקידום עסקאות יצוא.

גידול בפעילות אשרא

מתחילת השנה ועד אוקטובר 2011 החברה אישרה מעל 100 עסקאות יצוא בהיקף מצטבר של למעלה מ- 4.3 מיליארד דולר.

הגידול בפעילות העסקית נובע ממספר גורמים: מדיניות יותר גמישה וליברלית של החברה, התומכת ביצואן הישראלי כמעט בכל מקום בעולם, גם במדינות המדורגות ברמת סיכון גבוהה ביותר, פתרונות ביטוח גם לסיכונים פוליטיים וגם לסיכונים מסחריים, פישוט וקיצור הפרוצדורות הנדרשות לאישור העסקאות לביטוח, יצירת פתרונות לא שגרתיים "לפי מידה" לעסקאות מיוחדות, הדורשות התאמות ושינוים של פוליסות הביטוח הסטנדרטיות של אשרא וייעול ושיפור השירות בחברה.

פעילות במדינות המפותחות

בעבר עיקר פעילות החברה התמקד בביטוח עסקאות יצוא למדינות מתפתחות בעיקר באמריקה הלטינית, מזרח אירופה, אפריקה, אסיה והמזרח הרחוק.
לאחרונה החלה אשרא לבטח עסקאות יצוא למערב אירופה ומדינות סקנדינביה, זאת לנוכח המשבר הכלכלי הפוקד את האיחוד האירופי וגוש היורו. בין היעדים החדשים שזוכים כיום לביטוח של חברת אשרא נמנים: יון, איטליה, ספרד ודנמרק.

פתרונות ביטוח במדינות בסיכון גבוה

במקביל, אשרא נכונה היום לבטח עסקאות למדינות המאופיינות במצב פוליטי ו/או כלכלי לא יציב ואף מסוכן, המדורגות ברמת סיכון גבוהה. נכונות זו הינה פועל יוצא ממגמה של שינוי ופתיחות, שנובעת הן מניסיון מצידה של אשרא להיענות לצרכי היצואנים, הפועלים בשנים האחרונות בסביבה המאופיינת באי יציבות כלכלית או פוליטית ומדורגות ברמת סיכון גבוהה, והן ממדיניות יותר ליברלית של אשרא שמוכנה לקחת היום יותר סיכונים לאור המשבר הפיננסי והמיתון בחלק מהשווקים המפותחים בעולם. אשרא מבטחת כיום יותר עסקות במדינות המדורגות בסיכון גבוה, היכולות להוות יעד אלטרנטיבי מועדף לשווקי היצוא של ישראל, במיוחד לאור המשבר בגוש היורו והמיתון בארה"ב.

מאז תחילת השנה נפתחו מדינות חדשות לחיסוי והורחב החיסוי הביטוחי למדינות המדורגות בסיכון גבוה. החברה אישרה לראשונה פרויקטים במדינות כמו: אוקראינה, אלבניה, זמביה, אתיופיה, ניגריה, קמבודיה, מצרים וירדן. במקביל הורחבה החיסוי הביטוחי לטורקמניסטן, אזרבייג'ן, בלרוס, גבון, גאנה ,זמביה, ניגריה, קניה, פיליפינים ווייטנאם.

פרוטוקולים פיננסיים

על מנת להקל על היצואנים וליעל את התהליך החליטה אשרא ליישם גם במדינות אחרות את המודל של הפרוטוקול הפיננסי עם סין, הפועל בהצלחה זה יותר מעשור, במסגרתו בוטחו ומומנו מאות פרויקטים בסכום העולה על חצי מיליארד דולר מישראל לסין. נבחרו מדינות בעלות מבנה כלכלה ריכוזי עם פוטנציאל צריכה של תשתיות טכנולוגיות, רפואיות וחקלאיות מישראל. פרוטוקול כזה נחתם בוייטנאם והורחב השנה. עוד פרוטוקול נחתם ביוני השנה עם בלרוס ועוד מספר פרוטוקולים נידונים עם מדינות נוספות.

תוכנית מיוחדות לביטוח יצוא למצרים, לירדן ולטורקיה

בעקבות המצב הפוליטי השורר במצרים החל מינואר האחרון, חברות הביטוח הפרטיות לאשראי טווח קצר השהו את מתן הביטוח לעסקאות יצוא, לרבות לקונים במצרים שכבר בוטחו על ידן. לאור זאת, יצואנים רבים פנו אל אשרא בבקשה לביטוח עסקאותיהם כתחליף לחברות הביטוח הפרטיות. בעקבות הפניות אשרא גיבשה תוכנית לביטוח יצוא למצריים בהיקף של 20 מיליון דולר.

תוכניות דומות הופעלו לאחרונה כפתרון לכשלי השוק הפרטי בירדן ובטורקיה.

הרחבת כתב ערבות המדינה לפעילות אשרא

פעילות הביטוח של אשרא מגובה במלואה בערבות המדינה. היקף הערבות קובע את המגבלה המצרפית של הביטוח אותו יכולה אשרא להעניק למבוטחיה וכפועל יוצא מזה את המימון הבנקאי לפעילות יצוא המבוטחת על ידה. כתב ערבות המדינה לאשרא הורחב השנה ל- 1.75 מיליארד דולר.

ביטוח חוב במטבע מקומי

עד לאחרונה אפשרה אשרא לבטח חוב בדולר או ביורו. עקב הביקוש לפתרונות מגוונים יותר במטבעות נוספים החלה השנה אשרא לבטח חוב במטבע מקומי בר המרה. 

הגמשת הקריטריון של התכולה הישראלית הנדרשת בפרויקט

אשרא שמה לה למטרה לסייע ליצוא הישראלי. כפועל יוצא מזה נבדק מידת קיומה של התכולה הישראלית בפרויקט כאשר עד לשנת 2011 נדרש היצואן להציג באופן עקרוני לפחות 60% תכולה ישראלית. לאחרונה על מנת לתת פתרונות למגוון רחב יותר של פרויקטים ולעודד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות לחברות זרות הוחלט להגמיש את הדרישה ולהוריד את רמת התכולה הישראלית הנדרשת ל- 30% בלבד.

אישור להפעלת תוכנית ביטוח לערבויות חוזיות

במקרים רבים נדרש היצואן לספק ערבות מכרז כתנאי להגשת המכרז, ערבות ביצוע כתנאי לקבלת העבודה וערבות מקדמה כתנאי לקבלת המקדמה מהקונה. זה מטיל מעמסה מימונית כבדה על היצואן ובמקרים רבים אין בידו את הביטחונות המתאימים לשם כך והוא נאלץ לוותר על המכרז. משרד האוצר אישר לאחרונה לאשרא להפעיל תוכנית ביטוח לערבויות חוזיות שתוריד באופן משמעותי את המעמסה המימונית מהיצואנים.

עבור לתוכן העמוד