מנכ"ל אלביט מערכות: על הממשלה להגדיל את היקף האשראי לביטוח עסקאות יצוא

16/07/2012

יוסי אקרמן מדגיש כי הגדלת קו האשראי ותמיכת אשרא ביצואנים, במיוחד בימים אלה של הקטנת היציבות הכלכלית הגלובלית, תאפשר לחברות ישראליות להתמודד באופן ראוי מול מתחרותיהן
 
אלביט מערכות היא אחת מספינות הדגל של היצוא הישראלי בכלל והיצוא הביטחוני בפרט. החברה, הנסחרת בבורסת נאסד"ק ובבורסה בת"א, מפתחת, משווקת ומבצעת אינטגרציה של מערכות אלקטרוניות ואלקטרו-אופטיות מתקדמות ללקוחות בכל רחבי העולם. היא מתמקדת בעיקר בפיתוח מערכות שליטה ובקרה ומערכות מודיעין לשוק הצבאי, בביצוע השבחות של כלי טייס, כלי שייט וכלי רכב ובפיתוח של מערכות כלי טייס בלתי מאוישים.

 

כמעט שלושה רבעים מתוצרתה של אלביט מערכות מיועדים ליצוא, כאשר השווקים העיקריים הם ארה"ב, אירופה ואסיה-פסיפיק, החולשות כל אחת על רבע מהיצוא.  ברבעון הראשון של 2012 הציגה החברה עלייה בהכנסות - 690.8 מיליון דולר בהשוואה ל-620.3 מיליון דולר ברבעון הראשון אשתקד. שיעור ניכר מגידול זה נרשם בשווקים כמו אמריקה הלטינית ואסיה-פסיפיק, אזורים גיאוגרפיים עם כלכלות מתעוררות ושוק ביטחוני מגוון, הנתמכים על-ידי גידול בתקציבי הביטחון הלאומיים.   

 
יוסי אקרמן, מנכ"ל החברה, מדגיש בכל הזדמנות ומעל כל במה, כי אלביט נשענת רבות על יכולתה לקבל כיסוי ביטוחי לעסקאות סחר חוץ מחברת אשרא. עד כה ביטחה החברה עסקאות יצוא בהיקף של יותר ממיליארד דולר, שאפשרו לאלביט לזכות בעסקות אסטרטגיות. לדבריו, הגדלת קו האשראי ותמיכת אשרא ביצואנים, ובמיוחד בימים אלה של הקטנת היציבות הכלכלית הגלובלית - תאפשר לחברות ישראליות להתמודד באופן ראוי מול מתחרותיהן.
 
לבד היינו חוששים ללכת
אקרמן, בוגר הטכניון בחיפה במסלול הנדסת אווירונאוטיקה, שירת בחיל האוויר כמהנדס טיסות ניסוי, בדרגת רס"ן. הוא הצטרף לאלביט מערכות בשנת 1982 וכיהן במספר תפקידי ניהול, בין היתר כסגן נשיא בכיר ומנכ"ל חטיבת מערכות ההגנה, סגן נשיא בכיר בחטיבת התפעול, וסגן נשיא בחטיבת מערכות קרב מתקדמות. החל משנת 1996 הוא מכהן כנשיא ומנכ"ל אלביט מערכות. הוא משמש גם כיו"ר קבוצת "אלישרא" וכן מכהן כיו"ר וכדירקטור במועצות המנהלים של חברות רבות בקבוצת אלביט מערכות.


אקרמן גדל וחי במושב בית לחם הגלילית, הוא נשוי ואב לארבעה וסב לשישה. במקביל לעיסוקו הוא משמש בהתנדבות כיו"ר "שותפות 2000" - ארגון שהוקם על ידי קהילת דטרויט לתמיכה בפרויקטים שונים בגליל.
 
בריאיון לניוזלטר העסקי של אשרא אומר אקרמן, כי כחברה עסקית הוא נדרש לאזן בין סיכויים וסיכונים בחדירה לשווקים חדשים אותם הוא עושה בעזרת ביטוח סיכוני סחר חוץ.
 
מהי אכן התרומה של ביטוח סיכוני סחר חוץ לפעילות העסקית שלכם?
"ביטוח סיכוני סחר חוץ הוא מרכיב חשוב במערך היצוא. השותפות עם אשרא מאפשרת לנו להיכנס לשווקים ולמדינות עם אי וודאות עסקית. הניסיון מוכיח שאנו ממעטים אמנם לבקש את הכסף, אך לבד היינו חוששים ללכת. יש עניין נוסף והוא העובדה שאשרא פועלת כגוף ממשלתי, דבר שמעניק ללקוחות בחו"ל ביטחון רב. גם כשמדובר בלקוחות מהמגזר הפרטי, העובדה שהממשלה עומדת מאחורינו ומעניקה לנו גב ביטוחי מספקת ביטחון ללקוחות הרוצים לראות 'פנים ממשלתיות' בעסקה".
 
מהו המסר שלך לממשלה?
"ישראל היא מדינת עתירת יצוא. השוק המקומי קטן והפוטנציאל העסקי טמון מחוץ לישראל, אם כי מגולם בו גם מרכיב סיכון. אמנם אין צורך ללכת למקומות עם סיכון גבוה מאוד, אבל בהחלט צריך לעודד כניסה לשווקים חדשים ברמת סיכון סבירה ותוך חלוקת סיכונים בין הסקטור הציבורי לפרטי. היקפי ביטוח האשראי הם מוגבלים וחייבים להגדילם. חבל שבגלל סוגיה זו נחמיץ שווקים ולא נוכל להגדיל את היצוא. בסופו של יום מתברר כי התעשייה הישראלית לוקחת סיכונים מחושבים ולא פרועים. יש לכך חשיבות מיוחדת היום כשהיצוא לשווקים באסיה ובדרום אמריקה אמורים לפצות על החולשה הכלכלית של אירופה וארה"ב".

 

מאת: יואל צפריר

עבור לתוכן העמוד