דבר המנכ"ל

4/11/2012

הכיוון - אסיה ואפריקה

עמיתי היצואנים,

אם הייתי מספר לכם לפני עשר שנים, שיבשת אפריקה תהיה יעד היצוא הבא של ישראל בוודאי הייתם פוטרים אותי במנוד ראש ספקני. אפריקה? היבשת מוכת המלחמות, הרעב, המחלות והמאבקים האתניים? ובכן, כן. אפריקה.

היבשת השחורה עשתה בעשור האחרון כמה וכמה צעדים חשובים בדרך לשיקום ולצמיחה, תוך שהיא מדלגת באחת על שנים של נסיגה וייאוש. הדרך כמובן עוד ארוכה עד להפיכתה של אפריקה לאזור משגשג במלוא מובן המילה, אבל הכיוון הוא ברור. שבע מתוך עשר המדינות הצומחות ביותר בעולם הן אפריקאיות והזינוק המרשים שעושות חלק מהמדינות מסמן את גוש הצמיחה העולמי הבא.

עבור החברות הישראליות מדובר על אין-סוף אפשרויות לייצוא, השקעות ושיתוף פעולה כלכלי ומסחרי. כמדינה עם אוריינטציה טכנולוגית מובהקת, הנעדרת עבר קולוניאלי, אנחנו מבוקשים מאוד באפריקה. יעידו על כך מספר הבקשות לביטוח אשראי שמתקבלות ב"אשרא" בתקופה האחרונה, שיעדן הוא אפריקה.

לצד אפריקה, אסיה, ובמיוחד סין, ממשיכה לנקז אליה את מירב הבקשות לביטוח סיכוני סחר חוץ. בשתי היבשות מדובר על עסקאות בתחומים כמו ציוד רפואי, מים, לרבות מתקני התפלה וטיהור מים, ומערכות בקרה חכמות. הרחבת הפרוטוקול הפיננסי עם סין לתחומי המים והחקלאות תרמה תרומה נוספת להגדלת הייצוא למדינת ענק זו.

אנו אכן חווים גידול ניכר בהיקף ביטוחי אשראי ולמעשה כבר עתה, בחלוף עשרה חודשים מתחילת השנה,  היקף הפוליסות המבוטח עולה על ההיקף המבוטח של שנת 2011 כולה. כך גם בהשוואה ל-2010. לצד גידול בהיקפי הביטוח אנו עדים גם להרחבת הפריסה הגיאוגרפית, כאשר יותר ויותר בקשות מתייחסות ליעדים חדשים.

על רקע זה אנו פועלים במאמץ מתמשך להגדיל את היקף ביטוח האשראי לייצואנים הישראלים. לאחרונה חתמנו על כתב ערבות עם משרד האוצר, שהגדיל את היקף הערבות לביטוח סחר חוץ מ-1.4 מיליארד דולרל-2.15 מיליארד דולר. גם בכך אין די ואנו ממשיכים במו"מ עם האוצר להגדלת ההיקף. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהמגבלות התקציביות שבהן נתון האוצר ויש לקוות שנוכל, בתוך מערכת האילוצים הקיימת, לספק את הביקוש הגואה לביטוחי אשראי לייצוא.


קריאה נעימה ומועילה,

צביקה חלמיש,
מנכ"ל אשרא

 

עבור לתוכן העמוד