ממזערים סיכונים

4/11/2012

מהו ביטוח משנה פרטי, כיצד הוא מאפשר לפזר סיכונים ואיזה שימוש עושה בו "אשרא" בביטוח סיכוני סחר חוץ? הצצה מאחורי הקלעים של תהליך ניהול הסיכונים בביטוח אשראי לייצוא

חברת "אשרא" נשענת על ערבות משרד האוצר בפעילותה הביטוחית, יחד עם זאת, פיתחה החברה שימוש נרחב בביטוח משנה של חברות ביטוח פרטיות זרות לצרכיה היחודיים ונחשבת כיום לאחת החברות המובילות בתחום זה בעולם ביטוח האשראי הממשלתי.

רכישת ביטוח משנה (Reinsurance) הינה השתתפות של גורם שלישי בסיכון המבוטח בפוליסה, בתמורה לפרמיית ביטוח משנה. "אשרא" כמבטח ראשי אמנם תהיה חייבת בגין כל סכום הנזק בפוליסת הביטוח בעת תביעה, אולם תתבע מנגד את חלק ההשתתפות של מבטח המשנה בגובה אחוז ביטוח המשנה שרכשה. היתרון במבנה זה הוא שהמבוטח (לדוגמא, בנק בישראל) רואה לפניו את "אשרא" כגורם מבטח בלעדי ונהנה מדירוגה הייחודי (סיכון מדינת ישראל = 0% הקצאת הון). המבוטח, כאמור, אינו "שקוף" למתרחש "מאחורי הקלעים" של הפוליסה ולקיומו של ביטוח המשנה. "אשרא" מצידה מפחיתה בעת רכישת ביטוח המשנה את הסיכון של העסקה ו/או המדינה המסוימת.

שימוש החברה בביטוחי משנה לעסקאות באשראי לטווח בינוני וארוך החל כבר לפני למעלה מעשור, ו"אשרא" הייתה לאחת החברות הראשונות בעולם ה-Export Credit Agencies (ECAs - חברות ביטוח סיכוני סחר חוץ ממשלתיות) ששיתפו פעולה עם חברות ביטוח מהשוק הפרטי. אז ביטחה החברה לראשונה חלק מתיק העסקאות שלה לרומניה וונצואלה בביטוח משנה.

לקחת סיכונים גדולים יותר
מאז זרמו הרבה מים בירקון והחברה משתפת פעולה, כאמור, באופן תדיר עם חברות ביטוח מומחיות בתחום כ- Zurich ו- Sovereign וכן סינדיקטים מסויימים ב- Lloyds, באמצעות ברוקרים. "אשרא" ביטחה בביטוח משנה סיכונים של עסקאות ספציפיות (Facultative Reinsurance) בין השאר במדינות כגון: סין, ברזיל, אזרביג'אן, גאנה ובלרוס.

רק נזכיר בהזדמנות זו, כי החברה מבטחת עסקאות בביטוח משנה גם במסגרת שיתופי פעולה בין חברות ECAs כאשר קיימת עסקה בעלת מרכיבים זרים הנתמכת ע"י חברת ECA מקבילה. לחברה הסכמי ביטוח משנה עם US-EXIMBANK (ארה"ב), Atradius (הולנד), Euler Hermes (גרמניה), SACE (איטליה) ועוד. 

בראש ובראשונה מהווה ביטוח המשנה כלי ראשון במעלה לניהול ופיזור סיכונים ולהפחתת הסיכון השיורי של החברה (הסכום המבוטח בניכוי ביטוח משנה) בפוליסת ביטוח, או כלפי סיכון מסויים. יחד עם זאת, ביטוח המשנה כאמור הינו גם מכשיר להשתתפות בסיכון באופן שמאפשר לעיתים לחברה לקחת סיכונים גדולים יותר. בדרך זו ניתן ליהנות מיתרונות נוספים הגלומים בביטוח עבור החברה ולקוחותיה ולמנף את פעילותה ויכולותיה אל מעבר למגבלת ערבות משרד האוצר, או למגבלות החשיפה לעסקה או למדינה ו/או לכלל התיק.

עדי גרוס, מנהל אגף חיתום ב"אשרא"

עבור לתוכן העמוד