"המדינה צריכה להגדיל את הערבות לביטוח סיכוני סחר חוץ"

27/02/2013

כך קובע יצחק אלישיב, מנכ"ל טלמניע, העוסקת בהקמת תחנות כוח בעולם, וטוען כי הכפלת היקף ביטוח האשראי כנגד סיכוני סחר חוץ תוכל להביא לשילוש היקף היצוא הישראלי

עד אמצע שנות ה-80' של המאה הקודמת פעלה חברת טלמניע בחו"ל באופן מצומצם למדי. החברה הוותיקה העוסקת בייזום, הקמה ותחזוקה של תחנות כוח וגנרטורים, הייתה שחקן רציני מאוד בשוק האנרגיה המקומי, בעיקר עבור מערכת הביטחון, ואילו בחו"ל היא עבדה בעיקר כקבלן-משנה. אבל תעלולי הבירוקרטיה הישראלית הכריעו גם אותה ונכון להיום התהפכו היוצרות, כאשר 95% מהפעילות שלה נעשית בחו"ל ורק 5% בארץ.

כיום הפעילות של טלמניע בחו"ל חובקת עולם. היא החלה לעבוד בקובה מייד אחרי עזיבת הרוסים והקימה שם שבע תחנות כוח בזמן-שיא. משם עברה לניגריה, פנמה וברזיל, שם הקימה תחנת כוח גדולות בהיקף של 148 מגה-וואט בעיר גויאניה, כחלק מפרויקט גדול ובינ"ל שכלל הקמת שבע תחנות כוח. על בנייתה של כל אחת מהן הופקדה חברה אחרת, אך רק טלמניע עמדה בלוח הזמנים שהוקצב לה וסיימה את הפרויקט במועד הנקוב ושוב בזמן שיא, תוך כשנה וחודשיים, בדיוק על-פי המועד הסופי שנקבע בחוזה, מהלך שכלל את כל החיבורים לרשת המתח העליון הארצית בברזיל וקו מתח עליון.

למעשה, זה היה אחד הפרויקטים גדולים מסוגם שביצעה החברה וגם אחד הגדולים שבוצעו אי פעם בחו"ל בידי מומחים ישראלים. לא רק זאת אלא שטלמניע גברה כאן על ענקיות תעשייה ובהן "מאן" (גרמניה), "יונדאיי" (קוריאה) ו"קטרפילר" (ארה"ב). ההישג שרשמה החברה העניק לה מוניטין מקצועי יוצא דופן.

הצלחה באפריקה
הפעילות של החברה באפריקה התרחבה בשנים האחרונות ואחד מפרויקטי הדגל שלה הוא הקמת תחנת כוח בעיר ליברוויל, בירת גאבון שבמערב אפריקה. גם כאן טלמניע זכתה במכרז לאחר שגברה על ענקיות תעשייה עולמיות, כמו "סימנס" (גרמניה), "סמסונג" (קוריאה), "ויאוליה" (צרפת) ו"אגרקו" (הולנד). התחנה תפעל על בסיס גז טבעי, המצוי בכמות גדולה מאד במדינה המערב-אפריקנית ויוזרם לתחנת הכוח. טלמניע דואגת לכל ההיבטים של הפרויקט, מהתכנון, דרך הנושאים הלוגיסטיים ועד להפעלתו וחיבורו לרשת החשמל הלאומית של המדינה. התחנה מתוכננת לפעול בהספק של 70 מגה וואט, עם גנרטורים מהמתקדמים בעולם.

ההצלחה באפריקה מביאה עוד פרויקטים לחברה הישראלית, כאשר על הכוונת כיום חוף השנהב, שם גם מתוכננת הקמת תחנת כוח בהיקף של 400 מיליון אירו.

התוצאות הצדיקו את הסיכון
במרבית הפרויקטים הללו נעזרה טלמניע בחברת אשרא לקבלת ביטוח אשראי. בכלל,  הואיל ומדובר בחברה מוטת-יצוא היא נזקקת לשירותיה של אשרא בביטוח סיכוני סחר חוץ בהיקף ניכר. למרות שליצחק אלישיב יש בטן מלאה על הבירוקרטיה הממשלתית בישראל, על אשרא הוא יודע לספר רק טובות: אשרא היא אחד הגופים הממשלתיים היותר טובים שאני מכיר ונעזרנו בה רבות. בכל העסקאות שולבו בנקים ישראלים והתוצאות הצדיקו את הסיכון. היקף ביטוח האשראי שקיבלנו בשנתיים האחרונות עמד על 600 מיליון שקלים, מה שאיפשר לנו ליזום עסקאות רבות וטובות בהיקף של מאות מיליוני דולרים שכל הצדדים יצאו מהן מרוצים".

לדברי אלישיב, הבעיה כיום נעוצה בהיעדר מימון מספיק מצד המדינה לביטוח אשראי לעסקאות יצוא. בכמה וכמה פרויקטים שהחברה מעורבת בהן כיום הוא נאלץ לפנות לגופים מקבילים לאשרא בעולם, באמצעות חברות-בנות, וזאת על מנת לקבל ביטוח סיכונים. המדובר בפרויקטים בחוף השנהב, רומניה ומקומות אחרים.

ערך מוסף מקומי
יצחק אלישיב מצפה שהמדינה תגדיל את היקף ביטוח סיכוני סחר חוץ וטוען בלהט, כי הכפלת ביטוח האשראי תביא לשילוש היצוא הישראלי, אם לא ליותר מכך, ומדובר, לפחות במקרה שלו, על ערך מוסף מקומי של 50% שמשמעותו תרומה גדולה לכלכלת המדינה.

"אני קורא למדינה ומשרדי הממשלה השונים להבין את גודל הסיכוי, שטמון בעסקאות הייצוא ובתרומה שלהן לכלכלת ישראל, ולהגדיל באופן דרמטי את היקף ביטוח האשראי כנגד סיכוני סחר חוץ. זה עניין חיוני מאין כמותו שאסור להחמיצו. חבל שאנו נאלצים להיעזר בגופים בינ"ל ולעבוד באמצעות חברות-בנות בחו"ל, מה שמונע את התרומה הכלכלית למדינה", אומר מנכ"ל טלמניע.

עבור לתוכן העמוד