עמיתי היצואנים והמנהלים,

16/10/2013


עם סיום עונת החופשות-חגים הארוכה אנו נערכים ליישורת האחרונה של שנת 2013. ברקע נתונים לא מעודדים על ירידה ביצוא, תוך האטה מסויימת בפעילות המשק בכלל.

נסיגה זו ביצוא הינה תוצאה של ביקושים ממותנים בשוקי היעד של היצוא הישראלי, לצד שחיקה מתמשכת ברווחיות ובכושר התחרות של היצואנים, בעיקר בשל התחזקות השקל אל מול הדולר. הדבר מחייב את הממשלה לנקוט בשורה של צעדים לעידוד היצוא, תוך הסרת חסמים והפעלת תמריצים. יש צורך בפעילות ממשלתית אקטיבית, שתסייע לייצואנים בחדירה לשוקי היצוא באמצעות הפניית תקציבים לקרן לעידוד השיווק לחו"ל והגדלת היקף ביטוח האשראי, כמכשיר למזעור סיכונים פוליטיים וכלכליים.

על רקע הירידה הנמשכת בשער הדולר, שמעתי כמה גורמים מתבטאים כי "אין כל רע בשקל חזק". אני סבור כי זו גישה מוטעית מיסודה. מדינה שכלכלתה נשענת על יצוא ומממנת את היבוא הענק באמצעותו, חייבת להבטיח את כושר התחרות של היצואנים ובכלל זה את שער החליפין.

על חשיבותם של היצוא לכלכלה הישראלית ועל מרכיב ביטוח סיכוני סחר חוץ בו, נכתבו לאחרונה שורה של מאמרים, שפורסמו בכלי התקשורת - הן על-ידי גורמים שונים והן על-ידי. ראו, למשל, את מאמרי "העתיד הוא בביטוח סיכוני סחר חוץ", שפורסם ב-28.08.13 ב"דה מרקר":

www.themarker.com/opinion/1.2108288

מעניין במיוחד היה מאמרו של יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים, תחת הכותרת "היצוא הישראלי: על חשיבותה של אסטרטגיה", שפורסם ב"גלובס", ב-05.09.13 וסוקר את התפתחות סחר החוץ של ישראל ואת המנופים שיביאו לחיזוק התעשייה והיצוא:

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000877325#fromeleme nt=hp_folders_3266 nt=hp_folders_3266

במגזין זה תוכלו למצוא מאמר חשוב של הפרשן הכלכלי ובעל הבלוג פנחס לנדאו, המפרט אחת לאחת את התועלות של היצוא למשק הישראלי ומתעכב על הנושא של ביטוח סיכוני סחר חוץ.

בהמשך לגיליון הקודם, גם גיליון זה מקדיש חלק ניכר מתוכנו למדינות אפריקה. אפריקה המתעוררת הופכת יעד להשקעות ולייצוא ומחוזרת על-ידי מדינות רבות, ובכלל זה המעצמות הגדולות המעוניינות לקדם את הסחר עימה וליהנות מחומרי הגלם שהיא מציעה.

בגזרה שלנו, אנו עדים לביקושים גבוהים מאוד לעסקאות ביבשת אפריקה, שנובעים מהצמיחה המואצת של היבשת - שבע מתוך עשר המדינות הצומחות ביותר בעולם נמצאות בה - ומהיכולת של חברות ישראליות לספק פתרונות בתחומי החקלאות, המים, הרפואה, התשתיות ועוד. אציין, כי כבר כיום אפריקה מהווה 20% מהפורטפוליו הביטוחי של אשרא.

בהקשר זה רשמנו לאחרונה הישג, כאשר חתמנו על מזכר לשיתוף פעולה עם סוכנות ביטוח האשראי המשותפת למספר גדול של מדינות אפריקאיות מובילות - ATI. גם על כך תוכלו לקרוא בגיליון הנוכחי.

עם זאת, לא רק אפריקה נמצאת על הכוונת. בראיון מיוחד עם נשיאת לשכת המסחר ישראל-הודו, עו"ד ענת ברנשטיין-רייך, תוכלו ללמוד על פוטנציאל הסחר עם הודו ומדינות נוספות באזור. ממש לאחרונה סייר שר הכלכלה, נפתלי בנט, בהודו במטרה לקדם את יחסי המסחר והכלכלה בין שתי המדינות.

אנו גם ממשיכים במאמץ הרחב שלנו לחיזוק קשרי הסחר עם סין ולאחרונה הופקו חמש פוליסות חדשות. אזכיר שרה"מ, בנימין נתניהו, קיים ביקור חשוב בסין במאי השנה ואף נפגש עם נשיאה שי ג'ינפינג. מטרת הביקור היתה לפתח את היחסים העסקיים עם סין ולאפשר לחברות ישראליות
לחדור לשוק הסיני. במהלך ביקורו אף חתם רה"מ על הרחבת הפרוטוקול הפיננסי הסיני-ישראלי, שתורם רבות ליצוא הישראלי, כפי שתוכלו ללמוד ממקור ראשון בראיון עם אריאל איקן, מנכ"ל פיליפס מערכות רפואיות, המרואיין בגיליון זה.

גם מדינות דרום אמריקה הן יעד מובהק לפעילות היצוא הישראלי.  בהתאם להחלטה שהתקבלה לאחרונה, תנסה ישראל לקדם באופן משמעותי את יחסי הסחר שלה עם ארבע מדינות בדרום אמריקה וגם על כך תוכלו לקרוא במגזין.

אני מקווה שתמצאו את המידע, החדשות והסקירות בגיליון זה מעניינים ומועילים וכרגיל, נשמח לקבל תגובות.

שלכם בברכה,
צבי חלמיש, מנכ"ל
אשרא

עבור לתוכן העמוד